Nowy numer 38/2023 Archiwum

Gospodarze gmin już wybrani

Po drugiej turze znamy już wszystkie nazwiska włodarzy miast i gmin w nowej kadencji. Są na tej liście zmiany, choć będzie też sporo kontynuacji samorządowej władzy.

W drugiej turze wyborcy w stolicy naszego regionu na kolejną kadencję wybrali na prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta, który zdobył 59 proc. głosów i pokonał Janusza Okrzesika. To będzie czwarta kadencja prezydenta Krywulta, który jest gospodarzem miasta nieprzerwanie od 2002 r.

Zmienia się natomiast gospodarz Cieszyna, gdzie nowym burmistrzem został Ryszard Macura, który po zwycięskiej pierwszej turze również w drugiej - z wynikiem ponad 63 proc. - pokonał Mieczysława Szczurka, burmistrza w poprzedniej kadencji.

Zmiana będzie także w Skoczowie. Tu Mirosław Sitko został zwycięzcą drugiej tury i nowym burmistrzem. Do zmiany dojdzie też w Szczyrku, gdzie po drugiej turze zwyciężył Antoni Byrdy, dotychczasowy przewodniczący Rady Miejskiej, który pokonał burmistrza Wojciecha Bydlińskiego.

W Andrychowie burmistrzem pozostał Tomasz Żak. Podobnie w Brzeszczach, sprawująca funkcję burmistrza od roku Cecylia Ślusarczyk będzie nadal pełnić tę funkcję.

Wójtem Porąbki ponownie został Czesław Bułka. Wójtem Goleszowa nadal pozostał także Krzysztof Glajcar. Również w Rajczy wójtem nadal będzie Kazimierz Fujak.

W Jeleśni zwyciężył dotychczasowy wójt Marian Czarnota. Swoją funkcję nadal pełnić też będzie wójt Gilowic Leszek Frasunek, a na urzędzie wójta Czernichowa pozostanie Adam Kos.

Zaszły zmiany na niektórych stanowiskach wójtów gmin powiatu cieszyńskiego i żywieckiego. Janusz Żydek w Chybiu pokonał wójt Elżbietę Dubiańską-Przemyk i zastąpi ją jako wójt. W Istebnej wygrał Henryk Gazurek, a w Hażlachu nowym wójtem został Grzegorz Sikorski.

W Lipowej wygrał Jan Góra. W gminie Oświęcim Albert Bartosz pokonał dotychczasową wójt Małgorzatę Grzywę, a w gminie Radziechowy-Wieprz zwyciężył Maciej Mika.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy