Nowy numer 43/2020 Archiwum

Muzykowanie z dedykacją

Blisko trzy godziny trwał koncert w kościele parafialnym Wszystkich Świętych w Wieprzu koło Andrychowa. Uwieńczeniem popisów miejscowych formacji był występ zespołu księży „Proboszczowie”.

Koncert inspirowany obchodami ku czci św. Cecylii, patronki muzyki i śpiewu kościelnego, już po raz dwunasty zorganizował ks. proboszcz Stefan Klajman. Tym razem swoje umiejętności zaprezentował zespół seniorek „Jarzębina”, zespół muzyki dawnej, chór szkolny oraz działająca od ponad pół wieku orkiestra dęta.

− Kilka tygodni temu w wypadku zginął jeden z jej członków, Piotr Rajda − mówi ks. Stefan Klajman i dodaje, że był dobrym muzykiem, zatroskanym o pielęgnację miejscowych tradycji. Wśród nich jest także zwyczaj grania melodii pieśni Maryjnych w maju. Starsi trębacze powoli odchodzą. Szkoda, by piękny zwyczaj zniknął wraz z nimi. Piotr był jednym z inicjatorów ożywienia i podtrzymania majowych minikoncertów Maryjnych. Cecyliańskie muzykowanie poświęcono jego pamięci. W koncercie uczestniczyli krewni i przyjaciele zmarłego.

Kościół wypełnili po brzegi słuchacze.
− Nie zawsze tak było − tłumaczy ksiądz proboszcz. − Na początku występujących było znaczniej więcej, niż słuchających.
Żeby zmienić proporcje, ks. Klajman zaczął zapraszać na koncert także gości spoza Wieprza. W wieprzańskim kościele koncertowały więc chóry z Mazańcowic i z Zagórnika, orkiestra młodzieżowa z Czechowic-Dziedzic, zespół „Równica” oraz chór gospel z Bielska-Białej. Tym razem gościem specjalnym parafialnego muzykowania był zespół „Proboszczowie”, który tworzą grający na gitarach, skrzypcach i perkusji kapłani z archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama