Krystyna i Waldemar Morawcowie z Bielska-Białej-Kamienicy zostali laureatami nagrody "Pro Consecratione Mundi", przyznawanej od 2006 r. przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej.
W uroczystość Chrystusa Króla, która jest świętem Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, członkowie obu wspólnot spotkali się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na Mszy św., koncelebrowanej pod przewodnictwem bp. Romana Pindla. W czasie homilii nawiązał on do przeczytanej Ewangelii wg św. Mateusza, która mówi o sądzie Syna Człowieczego na końcu czasów.
Ksiądz biskup tłumaczył, na czym polega panowanie i królowanie Jezusa Chrystusa. Ma On władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, ale nie ogranicza go żadna ziemska rzeczywistość. Panowanie Jezusa objawia się w tych, którzy żyją pozostawionymi przez Niego zasadami. - Kto potrzebuje pomocy, powinien spotkać się z tymi, którzy wyznają zasady Jego królestwa - mówił bp Pindel, zachęcając do przyjęcia ich już dzisiaj.
Eucharystię poprzedziła sesja Diecezjalnego Instytutu AK, w czasie której ogłoszono nominowanych do medalu "Pro Consecratione Mundi" - "Za uświęcanie świata". Od 2006 roku bielsko-żywiecka Akcja Katolicka przyznaje go osobom, które przez swoją pracę zawodową i służbę publiczną mają odwagę dawać świadectwo wiary chrześcijańskiej i radykalizmu ewangelicznego.
Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać parafialne oddziały AK, stowarzyszenia i ruchy oraz media katolickie. O przyznaniu nominacji i medalu decyduje kapituła nagrody, w skład której wchodzą: Andrzej Sikora (przewodniczący), ks. prof. Tadeusz Borutka, ks. Emil Dyrda, ks. Oskar Kuśka, Andrzej Kamiński, prezes DIAK, Michał Kliś, Elżbieta Kralczyńska, Piotr Moll, Stanisław Szwed i Katarzyna Wojtasik.
Czas i pieniądze dla ubogich
W tym roku przyznali oni medal Krystynie i Waldemarowi Morawcom, mieszkańcom Bielska-Białej-Kamienicy, którzy od 15 lat poświęcają swój czas i pieniądze na pomoc dla bezdomnych, organizują dla nich co tydzień gorący posiłek, co miesiąc - katechezy, a także pielgrzymki do sanktuariów; troszczą się o zapewnienie im pomocy lekarskiej, przygotowują zbiórki żywności i odzieży. Szerzą także kult Miłosierdzia Bożego na Słowacji - są współfundatorami obrazów Jezusa Miłosiernego w Liptowskim Mikulasu i Pribylinie.