Nowy numer 42/2020 Archiwum

Pomóż przetrwać zimę na Ukrainie!

W środę i czwartek odbywa się diecezjalna zbiórka dla uchodźców ze wschodniej części kraju. - Z apelem: "Pomóż uchodźcom ze wschodniej Ukrainy przetrwać zimę" zwraca się do nas Caritas Spes z archidiecezji lwowskiej - mówi ks. Robert Kasprowski, dyrektor Cartias naszej diecezji.

Jak tłumaczy ksiądz Wiesław Dorosz, dyrektor Caritas Spes we Lwowie, w wyniku trudnej sytuacji społeczno-politycznej i przedłużającego się konfliktu wielu Ukraińców zostało pozostawionych bez pomocy oraz możliwości przygotowania się do zimy. Według danych Migracyjnej Służby Ukrainy na Ukrainie znajduje się ponad 455 tys. uchodźców wewnętrznych. - Socjalne służby migracyjne dzwonią po takich organizacjach jak nasza i proszą o przyjęcie uchodźców w miarę możliwości do swoich ośrodków czy do swoich domów, tak samo my tu przyjęliśmy uchodźców w Caritas. Ci ludzie chodzą po cerkwiach, po kościołach prosząc o wsparcie o pomoc. Miejscowa ludność dzieli się czym może i jak może. Jednak idzie zima i jest coraz trudniej – mówi ks. Dorosz.

- W związku z tym Caritas Bielsko-Żywiecka organizuje na terenie naszej diecezji zbiórkę darów, które zostaną przewiezione na Ukrainę transportem pomocy humanitarnej. Gromadzone będą najpotrzebniejsze rzeczy: produkty spożywcze o długim terminie ważności, takie jak: mąka, ryż, kasze, cukier, makarony, olej, puszki mięsne, kawa, herbata, słodycze itp. oraz środki higieniczne i chemiczne. W ten sposób możemy wspomóc uchodźcom, którzy stali się ofiarami wojny prowadzonej na wschodzie Ukrainy - mówi ks. Robert Kasprowski, dyrektor Caritas.

Zbiórka darów prowadzona będzie 26 i 27 listopada - w środę i czwartek - od 16.30 do 19.00 w wybranych parafiach naszej diecezji. Pomoc dla Ukrainy zbierana będzie w parafiach:

- Św. Stanisława BM w Andrychowie

- Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej;

- Św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach;

- Narodzenia NMP w Bielsku-Białej Lipniku;

- Św. Elżbiety w Cieszynie;

- Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach;

- Św. Maksymiliana w Oświęcimiu;

- Św. Piotra i Pawła w Skoczowie;

- Narodzenia NMP w Żywcu

- Św. Floriana w Żywcu Zabłociu.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama