Nowy numer 17/2024 Archiwum

Walka o głosy wyborców jeszcze trwa

Na Podbeskidziu zakończyli już wyborczą kampanię ci, którzy wygrali w pierwszej turze wyścig o pierwszy gminny fotel. W części gmin jeszcze nadal trwają starania o pozyskanie poparcia wyborców w drugiej turze.

W Bielsku-Białej prezydent Jacek Krywult zmierzy się z Januszem Okrzesikiem. Na zdjęciu Jacek Krywult z honorową flagą Europy, wyróżnieniem przyznanym miastu w 2014 r.   W Bielsku-Białej prezydent Jacek Krywult zmierzy się z Januszem Okrzesikiem. Na zdjęciu Jacek Krywult z honorową flagą Europy, wyróżnieniem przyznanym miastu w 2014 r.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Przed wyborczym rozstrzygnięciem są wójtowie, burmistrzowie i jeden prezydent. Chodzi o prezydenta Bielska-Białej, który do 30 listopada prowadzi jeszcze wyborczą rywalizację z Januszem Okrzesikiem, kandydatem KWW Niezależni.BB. Z wynikiem 47,96 proc. zwycięzcą pierwszej tury został urzędujący obecnie prezydent Jacek Krywult, a Janusz Okrzesik w pierwszej turze otrzymał poparcie 23,32 proc.

Dopiero za dwa tygodnie poznamy też burmistrza Cieszyna, gdzie w drugiej turze spotkają się: zwycięzca pierwszej - Ryszard Macura, do tej pory radny Rady Powiatu Cieszyńskiego, oraz dotychczasowy burmistrz Mieczysław Szczurek.

Druga tura rozstrzygnie też, czy burmistrzem Skoczowa zostanie Piotr Rucki, dotąd wiceburmistrz, popierany przez burmistrz Janinę Żagan, która nie ubiegała się o wybór, czy też Mirosław Sitko, naczelnik Wydziału Komunikacji w cieszyńskim starostwie.

W drugiej turze okaże się również, czy burmistrzem Szczyrku zostanie pełniący ten urząd do tej pory Wojciech Bydliński czy Antoni Byrdy - dotychczasowy przewodniczący Rady Miejskiej.

W Brzeszczach w drugiej turze o urząd burmistrza zmierzą się: Cecylia Ślusarczyk, pełniąca tę funkcję od 2013 r. oraz Radosław Szot, radny gminy Brzeszcze.

W Andrychowie Ryszard Macura, zwycięzca pierwszej tury w Cieszynie, zmierzy się z dotychczasowym burmistrzem Mieczysławem Szczurkiem   Ryszard Macura, zwycięzca pierwszej tury w Cieszynie, zmierzy się z dotychczasowym burmistrzem Mieczysławem Szczurkiem
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
w drugiej turze o urząd burmistrza walczyć będą: sprawujący tę funkcję obecnie Tomasz Żak i Jan Pietras, były burmistrz.

W Istebnej do drugiej tury przeszli kandydaci na urząd wójta: Henryk Gazurek, dotychczasowy zastępca wójta i Danuta Konarzewska z KWW Razem dla Trójwsi.

W Goleszowie 30 listopada wyborcy rozstrzygną, czy na fotelu wójta nadal zasiadać będzie Krzysztof Glajcar czy Zbigniew Wacławik, jego poprzednik na tym stanowisku.

W Chybiu o gminny urząd rywalizować będą: Elżbieta Dubiańska-Przemyk, dotychczasowa wójt  i radny Janusz Żydek.

W Hażlachu o fotel wójta walczyć będzie Grażyna Krehut - do tej pory przewodnicząca Rady Gminy i radny Grzegorz Sikorski.

W Porąbce w drugiej turze wyboru wójta spotkają się: pełniący tę funkcję do tej pory Czesław Bułka i Marta Tykza-Janosz.

W Czernichowie na Żywiecczyźnie w drugiej turze wójt Adam Kos będzie rywalizować z Krzysztofem Bogdanowskim, a w Gilowicach - wójt Leszek Frasunek zmierzy się z Marianem Ormańcem.

W Jeleśni o władze w gminie będą się ubiegać: dotychczasowy wójt Marian Czarnota i Anna Wasilewska.

O fotel wójta Lipowej powalczą: urzędujący wójt Stanisław Caputa i Jan Góra, a w Rajczy - Kazimierz Fujak i Zbigniew Paciorek. W Radziechowach-Wieprzu będą walczyć o głosy wyborców Maciej Mika i Piotr Piela.

- Mamy wśród ubiegających się o wybór także naszych kandydatów, m.in. w Skoczowie, Radziechowach-Wieprzu - mówi poseł PiS Stanisław Szwed. - Są też gminy, w których udzieliliśmy poparcia Prawa i Sprawiedliwości kandydatom startującym z własnych komitetów - tak jest na przykład w Jeleśni. Tam także będziemy się angażować w drugiej wyborczej rundzie. Czekamy jeszcze także na wyniki wyborów do sejmiku województwa śląskiego, które nadal są obliczane przez Komisję Wyborczą.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy