W wieku 83 lat zmarł dr Henryk Pysz. Spoczął w rodzinnych Kozach. Był pierwszym w historii laureatem Nagrody im. ks. Londzina w 1999 roku i Zasłużonym dla Bielska-Białej. Ale najcenniejszą nagrodą pozostanie dla niego wdzięczność pacjentów.
Doktor Nauk Medycznych Henryk Pysz od 1977 roku pracował w bielskim szpitalu nr 2. Dzięki jego staraniom powstała tutaj najpierw poradnia onkologiczna, a następnie oddziały chirurgii onkologicznej oraz radioterapii. Wreszcie w 1998 roku placówkę przekształcono w szpital onkologiczny i nadano jej imię Jana Pawła II. Doktor Pysz został jego ordynatorem.
Całe życie zawodowe poświęcił rozwojowi szpitala. Uruchomił pierwszą w tej części Polski pracownię histopatologiczną oraz „bunkier” - pomieszczenie z aparaturą do naświetlań, wykorzystywanych w leczeniu chorób nowotworowych. Dzięki jego staraniom w placówce wprowadzono szereg nowoczesnych rozwiązań z zakresu radiologii oraz gastroenterologii.
Współpracownicy dr. Pysza wspominają, że w pracy na pierwszym miejscu stawiał pacjenta, jego chorobę i możliwość udzielenia pomocy. Praca pozwalała mu zdobywać wciąż nową wiedzę z zakresu onkologii. Dzielił się nią szczodrze z innymi. Jest autorem ponad 20 prac naukowych z zakresu leczenia chorób nowotworowych. U jego boku kilkudziesięciu lekarzy zdobyło specjalizacje zawodowe.
O otwartości dr. Henryka Pysza świadczy jego zaangażowanie na rzecz jednostek i całej lokalnej społeczności. Kapituła Nagrody ks. Londzina, którą po raz pierwszy przyznano w 1999 roku właśnie dr. Pyszowi, uznała, że swoją postawą nawiązuje do ideałów głoszonych przez pochodzącego z Zabrzega kapłana, działacza na rzecz podtrzymania polskości Śląska Cieszyńskiego oraz integracji lokalnego środowiska. Otrzymaną wówczas nagrodę w wysokości 3,5 tysiąca złotych dr Henryk Pysz w całości przekazał na wsparcie instytucji społecznych w rodzinnych Kozach.
Tutaj też dopełnił swojego życia. Zmarł w czwartek 13 listopada. W sobotę 15 listopada w koziańskim kościele świętych Szymona i Judy Tadeusza odprawiono Mszę św. pogrzebową w intencji śp. dr. Henryka Pysza. Jego ciało spoczęło na miejscowym cmentarzu parafialnym.