Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Pamiętamy o nich: Zbigniew Pietrzykowski

Był najlepszym polskim pięściarzem. Jako jedyny Polak walczył z Muhammadem Alim.

Był najlepszym polskim pięściarzem, 3-krotnym medalistą olimpijskim, 4-krotnym mistrzem Europy i 11-krotnym mistrzem Polski. W 1960 roku podczas igrzysk olimpijskich w Rzymie jako jedyny Polak w historii stoczył pojedynek z młodszym o sześć lat Cassiusem Clayem, który później zmienił nazwisko na Muhammad Ali.

Legenda polskiego boksu -  pięściarz zmarł w wieku 79 lat w Bielsku-Białej. Zbigniew Pietrzykowski, który pochodził z Bestwinki, był

Zbigniew Pietrzykowski reprezentował Polskę podczas trzech igrzysk olimpijskich: w Melbourne (1956), w Rzymie (1960) i w Tokio (1964). Aż 44 razy walczył jako reprezentant Polski i wygrał 42 pojedynki. W trwającej 18 lat lat karierze stoczył łącznie 367 walk, z których 351 wygrał, 2 zremisował i 14 przegrał. Przez niemal cały czas trwania kariery walczył w barwach klubu bokserskiego BBTS Bielsko-Biała. Ze 136 walk, które stoczył w lidze, wygrał wszystkie.

Po zakończeniu kariery sportowej w 1968 roku został trenerem. W latach 90. pełnił mandat posła, był także członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Życie i pogrzeb śp. Zbigniewa Pietrzykowskiego opisywaliśmy TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma