Nowy numer 49/2019 Archiwum

Pamiętamy o nich: Bp Tadeusz Szurman

Biskup ewangelicki, który był orędownikiem ekumenizmu. Zmarł po ciężkiej chorobie.

Bp Tadeusz Szurman

Bp Tadeusz Szurman zmarł 30 stycznia w Szpitalu w Sosnowcu. Przez 12 lat był zwierzchnikiem diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Miał niespełna 60 lat. Ordynowany w 1978 roku, pracował w ewangelickich parafiach w Świętochłowicach, Zabrzu i w Katowicach.
Był duszpasterzem młodzieży, działaczem ekumenicznym, radcą diecezjalnym i prezesem Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Od 2010 roku był zastępcą zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, bp. Jerzego Samca. Inicjował przedsięwzięcia kulturalne i społeczne.
Był uznanym autorem nie tylko poezji, ale także artykułów z dziedziny teologii, historii i spraw społecznych. Jego działalność została uhonorowana nagrodą Karola Miarki, katolicką nagrodą ks. Szramka, wreszcie tytułem honorowego obywatela Katowic.
Urodził się w Simoradzu nieopodal Skoczowa. Ordynację przyjął w Goleszowie. Mawiał o sobie, że jest Górnoślązakiem, pochodzącym ze Śląska Cieszyńskiego. Ale marzył, by powrócić w rodzinne strony na emeryturze. Często tutaj zaglądał, do rodziny w Cieszynie i Iskrzyczynie.

Śmierć bp. Tadeusza Szurmana i opinie o nim opisywaliśmy TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama