Nowy numer 28/2018 Archiwum

Pamiętamy o nich: ks. Andrzej Wąchal.

Całe kapłańskie życie spędził w Łodygowicach. Był budowniczym kościoła i pierwszym proboszczem parafii św. Stanisława.

Odszedł do Pana 18 maja, w 42. roku kapłaństwa. Jego wyjątkowość wynikała z faktu, iż Łodygowice były jedyną parafią, w jakiej posługiwał. Skierował go do pracy w jedynej wówczas w Łodygowicach parafii świętych Szymona i Judy Tadeusza jako wikariusza, tuż po święceniach kapłańskich w 1972 roku, kardynał Karol Wojtyła.

Jeszcze jako wikariusz, pomagał w duszpasterstwie słynącemu z opinii świętości łodygowickiemu proboszczowi ks. Janowi Marszałkowi. W trakcie tej posługi został oddelegowany do tworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego i budowy kościoła w Łodygowicach Górnych. Oddał się temu dziełu tak skutecznie, że w 1982 roku utworzono tutaj samodzielną parafię. Ks. Andrzej Wąchal był jej pierwszym proboszczem.

Pracował do końca, choć w ostatnim czasie choroba coraz mocniej ograniczała jego siły. Ks. Andrzej Wąchal był kolegą rocznikowym zmarłego dzień wcześniej ks. prałata Tadeusza Juchasa, kustosza sanktuarium Gaździny Podhala w Ludźmierzu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma