Nowy numer 38/2021 Archiwum

Policja w kaniowskim kościele

Chciałoby się zacytować słowa samego Jezusa: „Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi”, kiedy informujemy o trwającej już od kilku miesięcy wspólnej akcji parafii Podbeskidzia i miejscowej policji w propagowaniu bezpieczeństwa pieszych na drodze.

31 sierpnia wszedł w życie przepis, obligujący pieszych, poruszających się po zmroku po drogach poza terenem zabudowanym, do noszenia elementów odblaskowych. Dzięki nim kierowcy samochodów widzą piechurów znacznie wcześniej i mają prawie trzykrotnie więcej czasu na odpowiednią reakcję: żeby zwolnić i bezpiecznie ominąć poruszającego się na własnych nogach użytkownika drogi.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego, w porozumieniu z księżmi proboszczami, odwiedzają kościoły w okolicznych parafiach, by na zakończenie niedzielnych nabożeństw z ambony przypomnieć wiernym o zasadach bezpiecznego korzystania z dróg i poboczy. Wszystko to w ramach akcji „Idź - jedź - żyj - rok pieszego 2014”, podczas której mundurowi uświadamiają wiernych o aktualnym stanie prawnym i wynikającym z niego obowiązku noszenia po zmroku odblasków. Na mówieniu się nie kończy, policjanci rozdają opaski i breloczki odbijające światło z reflektorów samochodowych.

Tuż przed Wszystkimi Świętymi, w ostatnią niedzielę października, policjanci apelowali o bezpieczne korzystanie z dróg do wiernych parafii w Kaniowie.

− W miejscowej wspólnocie zagościli już po raz drugi − wyjaśnia proboszcz ks. Janusz Tomaszek. − Po raz pierwszy policjanci byli u nas we wrześniu, jednak wówczas, ze względu na służbę, nie mogli spotkać się z parafianami podczas każdej Mszy św.

Ksiądz proboszcz sam zaprosił policjantów na spotkanie.

− W naszej parafii w ostatnim czasie nie było poważnych zdarzeń, nikt nie zginął, ale zdarzają się kolizje i potrącenia − mówi ks. Tomaszek i zaznacza, że bardzo zależało mu na przeprowadzeniu tego rodzaju akcji, zwracającej uwagę na troskę o zdrowie, życie i bezpieczeństwo. W czasie dwóch niedzielnych spotkań z policjantami rozdano w kaniowskiej parafii 750 elementów odblaskowych.

− To opaski na rękach, ale także odblaski rowerowe i naklejki na kurtki i tornistry dla dzieci − objaśnia ks. Janusz Tomaszek.

Za wzorem Kaniowa współpracę z bielskimi policjantami na polu prewencji podejmują także inne, sąsiednie parafie. Policjanci zawitają do nich wkrótce.

Akcja nie jest bezpodstawna. W ubiegłym roku na drogach powiatu bielskiego życie straciły cztery osoby. W 68 wypadkach rannych zostało 66 pieszych użytkowników dróg.. W tym roku smutne statystyki policyjne notują już 3 wypadki śmiertelne i 31 osoby ranne w 32 zdarzeniach drogowych z udziałem pieszych.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama