Nowy numer 48/2023 Archiwum

Kościół tworzą ludzie

Trzecią rocznicę nominacji bp Piotr Greger świętował w Jawiszowicach. Wcześniej odwiedził gimnazjalistów w Żywcu i odprawił pogrzeb tragicznie zmarłego górnika w Mysłowicach.

22 października był pracowitym dniem dla biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej. Z samego rana modlił się wraz ze społecznością gimnazjum im. Jana Pawła II w Żywcu-Zabłociu. Potem pojechał do rodzinnych Mysłowic, by poprowadzić pogrzeb górnika, który zmarł wskutek obrażeń odniesionych w wybuchu gazu w kopalni Mysłowice-Wesoła. Wieczorem dołączył do wspólnoty parafii Matki Bożej Bolesnej w Brzeszczach-Jawiszowicach na Osiedlu. Miejscowi wierni obchodzili w tym dniu 3. rocznicę poświęcenia kościoła, którego budowa rozpoczęła się w latach 80. ubiegłego wieku. − Kościół jako budynek, nawet najpiękniejszy architektonicznie, ma sens jedynie wtedy, gdy zgromadzą się w nim żywi ludzie − powiedział w homilii zebranym

− Z Eucharystii, zarówno kapłani, jak i wierni czerpią siłę do chrześcijańskiego życia, a także do wszelkiego działania, duszpasterstwa i ewangelizacji - przypomniał zebranym ks. kan. Eugeniusz Burzyk, który od kilku miesięcy pełni posługę proboszcza w jawiszowickiej wspólnocie. Pod jego kierunkiem, wraz z tradycyjnymi formami duszpasterstwa, parafia realizuje cały szereg prac remontowych i modernizacyjnych kościoła i jego zaplecza. Przy okazji świętowania rocznicy poświęcenia kościoła Matki Bożej Bolesnej podjęto kolejną próbę zdobycia pieniędzy na pokrycie kosztów prowadzonych prac. Służył temu trzydniowy kiermasz książek i albumów o tematyce papieskiej. Pomysłodawcą tej niecodziennej inicjatywy jest ks. proboszcz Eugeniusz Burzyk. Tuż po wakacjach z pomocą parafian zorganizował kiermasz książek własnego autorstwa, również z przeznaczeniem na dofinansowanie prac prowadzonych w parafii. Ks. Burzyk jest znanym kaznodzieją i autorem książek popularyzujących Słowo Boże oraz praktykę tradycyjnej pobożności, wpisanej w kontekst Adwentu, Wielkiego Postu czy nabożeństw majowych.

Kościół tworzą ludzie   Kościół MB Bolesnej w Brzeszczach-Jawiszowicach materdolorosa.pl Podczas rocznicowej Mszy św. w Brzeszczach-Jawiszowicach śpiewał chór parafialny „Canticum Nocum” oraz schola pod kierunkiem Marii Mikołajek. Przy ołtarzu stanęli także górnicy z KWK Brzeszcze wraz ze swoim pocztem sztandarowym oraz członkinie Koła Gospodyń w strojach regionalnych.

Bp Piotr Greger, który 22 października obchodził 3. rocznicę nominacji biskupiej ma 50 lat. W tym roku świętuje także srebrny jubileusz kapłański. Jego konsekracja odbyła się 27 listopada w bielskiej katedrze św. Mikołaja.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy