Nowy numer 25/2018 Archiwum

"Noblista" z Czechowic-Dziedzic

Nagrody popularnie zwane "Katolickimi Noblami" rozdano w Warszawie w wigilię Dnia Papieskiego. Wśród laureatów znalazł się urodzony w Czechowicach-Dziedzicach architekt Stanisław Niemczyk.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wyróżniła Stanisława Niemczyka za osiągnięcia w kulturze chrześcijańskiej. Kapituła nagrody podkreśliła, że dał się poznać m.in. jako twórca niezwykłych kościołów.

Architekt dołączył do grona, w którym wcześniej znaleźli się między innymi poeta ks. Jan Twardowski, kompozytor Henryk Mikołaj Górecki, fotograf Adam Bujak, poeta Marek Skwarnicki i aktor Krzysztof Kolberger.

Stanisław Niemczyk urodził się 71 lat temu w Czechowicach-Dziedzicach. Po studiach na Politechnice Krakowskiej podjął pracę w „Miastoprojekcie” w Tychach. Niemal od razu dał się poznać, jako twórca wyjątkowy. Uznanie przyniósł mu najpierw projekt domów wypoczynkowych w lesie koło Tychów, przypominających unoszące się w powietrzu kwiaty, połączone z gruntem jedynie łodygą szybu z klatką schodową. Już wówczas dopatrywano się w jego projekcie odwagi na miarę Le Corbusiera.

Radość z pierwszego na taką skalę sukcesu przysłonił cień krzyża choroby nowotworowej. Architekt walczył z nią dziewięć miesięcy. Wygrał. W sam raz, by wziąć się za projekt tyskiego kościoła Świętego Ducha. Jego bryła przypomina namiot - starotestamentalne miejsce spotkania Boga z człowiekiem.

Prace rozpoczęto w roku wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Niemczyk nie tylko zaprojektował świątynię. Codziennie, kwadrans po piętnastej, po zakończeniu pracy w biurze projektowym, przychodził na budowę. Podobnie było przy realizacji kolejnych sakralnych projektów w Katowicach i w Krakowie. Właśnie to połączenie procesu projektowania i budowy zyskało mu miano „polskiego Gaudiego”.

Czechowicki kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka, dzieło Stanisława Niemczyka.   Czechowicki kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka, dzieło Stanisława Niemczyka. www.odkupiciela.katolik.bielsko.pl Miejsce szczególne w dorobku Niemczyka zajmuje kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w rodzinnych Czechowicach-Dziedzicach. Świątynia ukończona pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia przykuwa uwagę trzema wieżami. Dwie większe, symbolizują dwa minione tysiąclecia chrześcijaństwa. Trzecia, nieco niższa, uwieńczona krzyżem przypominającym pastorał św. Jana Pawła, oznacza trzecie tysiąclecie, w które Kościół właśnie wkracza.

Posypały się też wówczas nagrody: Pro Ecclesia et Pontifice z rąk samego Jana Pawła II w roku Wielkiego Jubileuszu 2000 oraz medal Per artem ad Deum (Przez sztukę do Boga) przyznany trzy lata temu przez Papieską Radę do spraw Kultury, których uwieńczeniem jest tegoroczny Totus. Odznaczenia kościelne dopełniają środowiskową Honorową Nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz ministerialny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Gala wręczenia nagród Totus odbyła się w sobotę 11 października na Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród wręczających je był pochodzący ze Starej Wsi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Nagrodę przyznaje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która powstała w 2000 r. jako żywy pomnik Jana Pawła II. Podczas Dnia Papieskiego fundacja prowadzi zbiórkę na program stypendialny dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma