Nowy numer 04/2020 Archiwum

Rozkradają nas

3:0 dla kościelnych złodziei.

Wokół Oświęcimia jest zagłębie kapuściane. Jednemu z gospodarzy ktoś podkradał plony z nadwiślańskiego pola. Zaczaił się więc w nocy na złodzieja z kijkiem nielichym. Doczekał się. Nicpoń wlazł między rządki dorodnych główek. Zaczął zrywać, licząc:
- Pierwsza, druga, trzecia, czwarta, piąta, szósta... i siódme: nie kradnij! - zostawiwszy kolejną główkę, zaczął zrywać, licząc od nowa:
- Pierwsza, druga, trzecia, czwarta, piąta, szósta... i siódme nie kradnij.
A kiedy wór miał już pełny, gospodarz wyskoczył z ukrycia i zaczął drania okładać kijem, licząc:
- Raz, dwa, trzy, cztery... i piąte: nie zabijaj - by po maleńkiej przerwie znów zacząć okładać drągiem po plecach, licząc w ten sam sposób od nowa.

Przydałby się gospodarz z takim kijkiem. Nie w sprawie kapusty, ale kościołów. Na Podbeskidziu trwa dobra, przynajmniej częściowo, passa złodziei. Najpierw na jednej z plebanii zrabowali pokaźną kwotę. W biały dzień, o dziewiątej rano, wyważywszy główne drzwi wejściowe. Sprawcę złapano, pieniądze udało się odzyskać. Mniej szczęścia mieli wierni trzech podoświęcimskich parafii, których kościoły ogołocono z rynien, z czego dwa w ciągu tej samej nocy.

Polska to jeden z ostatnich krajów, w których dwaj mężczyźni pchający wózeczek to wciąż jeszcze tylko... złomiarze. Ale rynno-specjaliści spod Oświęcimia dysponowali zapewne większym i wydajniejszym środkiem transportu.

Kiedy w latach 90. spłonęło w krótkim czasie kilka drewnianych kościołów, w parafiach, w których się takie jeszcze ostały, naprędce zorganizowano społeczne straże, które co noc pilnowały uświęcone obiekty przed podpalaczami. Wygląda na to, że jednak lepiej zapobiegać kradzieży, niż ścigać złodzieja, więc i może w tym przypadku trzeba będzie pomyśleć o powrocie do nocnych straży?

I o co tu się oburzać, kiedy niemiecki komentator sportowy naigrawa się z polskich skłonności do złodziejstwa? Przecież to prawda. Tyle że bolesna. Aaała!
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • zielony01
  23.09.2014 17:56

  "I o co tu się oburzać, kiedy niemiecki komentator sportowy naigrawa się z polskich skłonności do złodziejstwa? Przecież to prawda." - tutaj z szanownym autorem zgadzam się w 100%, powiem nawet więcej, przykład idzie z góry :)

 • zielony01
  23.09.2014 18:30
  Na temat kradzieży proponuję szanownemu Autorowi porozmawiać z księdzem Niemirskim. On księdzu wytłumaczy, że to wynika z pewnej mentalności, caratu, okupantów i komunistów (patrz "Z "Zielonym01" o "zielonych""). Ja przyznaję że ta argumentacja jakoś do mnie nie trafia ale jak siądzie ksiądz z księdzem to na pewno dojdą do porozumienia. Mentalność o
  której pisze ks. Niemirski w połączeniu z tym tekstem trochę przypomina mi moralność Kalego.
  doceń 0
 • zielony01
  24.09.2014 01:09
  A może ci rynno-specjaliści o których pisze szanowny autor zauważyli, że proboszcz tej parafii zatrudnia "na lewo" kucharkę, sprzątaczkę, organistę lub kościelnego i prostą drogą dedukcji doszli do wniosku, że skoro proboszcz może okradać państwo to dlaczego my nie możemy okraść proboszcza???
  doceń 0
 • zielony01
  27.09.2014 22:25
  Chętnie bym z księdzem podyskutował nt. kradzieży w KK ale niestety redakcja nie pozwala :)
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama