Przed ŚDM 2016. – Mam dla was dwie propozycje – zaczął tajemniczo bp Piotr Greger, a młodzi w żywieckim amfiteatrze nadstawili uszu. I usłyszeli o swoich rówieśnikach z Roczyn i starszych od nich o 25 lat parafianach z bielskiego osiedla Karpackiego.
Takiego wydarzenia w nowym amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu jeszcze nie było. Na scenie stanął ołtarz. Nad nim – dekoracja z obrazem Jezusa Miłosiernego w centrum. Obok – hasło Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, w 2016 roku: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). A przy ołtarzu – duży krzyż i replika rzymskiej ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.
Nie zawiedli
Od kilku lat, we wrześniu, dzieci i młodzież z ruchów, stowarzyszeń i wspólnot ze wszystkich parafii diecezji, a także członkowie Ruchu Światło–Życie i jej rodzinnej gałęzi – Domowego Kościoła, spotykali się w sanktuarium hałcnowskim na inauguracji kolejnych lat swojej formacji. W tym roku było inaczej. Duszpasterze z Diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży razem z władzami Żywca zaprosili ich do nowego miejsca – amfiteatru pod Grojcem.
A razem z nimi – wszystkich młodych mieszkańców diecezji, którzy chcieliby spotkać się w gronie rówieśników; razem się modlić i razem bawić. – Jesteśmy tutaj, żeby podziękować Panu Bogu za udane wakacje; chcemy się cieszyć sobą – stąd koncert, stąd wspólne zabawy. Ale gromadzimy się przede wszystkim po to, żeby prosić o Boże błogosławieństwo. Dlatego Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu – mówi ks. Piotr Hoffmann, diecezjalny duszpasterz młodzieży, a jednocześnie koordynator Diecezjalnego Centrum ŚDM. Bowiem inauguracja roku formacyjnego stała się jednocześnie kolejnym wielkim wydarzeniem, przez które bielsko-żywiecka młodzież przygotowuje się do spotkania z papieżem i młodzieżą całego świata w Krakowie w 2016 r. To także przygotowania do przyjęcia w naszej diecezji około 10 tys. młodych z całego świata. Nim pojadą do Krakowa, w parafiach naszej diecezji spędzą pięć dni.
Młodzi ciałem i duchem nie zawiedli! W amfiteatrze, który jest w stanie pomieścić prawie 2,5 tys. osób, trudno było o puste miejsce. Wolontariusze w pomarańczowych koszulkach uwijali się jak w ukropie – trzeba było zarejestrować wszystkie grupy, kierować ruchem na parkingu, na drodze dojazdowej, pomóc zagubionym, rozdać ulotki informacyjne, wydać posiłek.
Dwie propozycje
Spotkanie rozpoczęła Msza św. sprawowana przez ponad stu kapłanów pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera. Przypominając hasło, które będzie towarzyszyć ŚDM w 2016 roku: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7), ksiądz biskup zaprosił młodych do poznawania postaci świętych i błogosławionych związanych z Krakowem, którym miłosierdzie było szczególnie bliskie – m.in. św. Faustyny, bł. Angeli Truszkowskiej, św. Brata Alberta, św. Rafała Kalinowskiego i św. Jana Pawła II.
W temacie miłosierdzia nie zabrakło konkretnej propozycji księdza biskupa dla młodych. – Mam dla was dwie propozycje – mówił bp Greger. – Ks. Tomasz Niedziela z Roczyn jest w naszej diecezji inicjatorem bardzo ciekawej akcji – powstania w szkołach kół Caritas.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się