Nowy numer 15/2024 Archiwum

Kalwaria czeka na rodziny

- 2000 pamiątkowych naklejek przygotowano dla pielgrzymów. Jeśli przyjedzie ich więcej, to jesteśmy ugotowani - śmieje się ks. Tomasz Gorczyński, który od kilku tygodni kieruje Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Bielsko-Żywieckiej.

Pielgrzymka już po raz 7. odbędzie się 20 września. Spotkanie rozpocznie się oficjalnie o 10.00 przy stacji „U Piłata”, skąd wyruszy Droga Krzyżowa. Poprowadzą je duszpasterze i wierni dekanatu łodygowickiego. Rodziny z dekanatu milowskiego zajmą się oprawą Mszy św., której przewodniczyć będą w bazylice kalwaryjskiej w samo południe biskupi.

- Każdego roku jest nas więcej - mówi Beata Handzlik z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. - Momentem szczególnym pielgrzymki jest dla nas to, co dzieje się w bazylice zaraz po kazaniu. Małżonkowie trzymają się za ręce, patrzą sobie w oczy i - powtarzając za biskupem - odnawiają przysięgę małżeńską. To dla nas bardzo ważne w tak trudnych dla małżeństwa i rodziny czasach - dodaje.

Po Mszy św. na wewnętrznym dziedzińcu sanktuarium odbędzie się koncert. Orkiestrę, która ma towarzyszyć pątnikom także podczas Drogi Krzyżowej, montuje dekanat osiecki. Za sprawy techniczne i medyczne odpowiada dekanat oświęcimski.

Kalwaria czeka na rodziny   Pamiątkowa naklejka dla pielgrzymów ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość - Do organizacji pielgrzymki angażujemy wiernych z całej diecezji - wyjaśnia ks. Gorczyński. - Mam nadzieję, że w całym tym wspólnym świętowaniu rodzinnym nie zabraknie czasu, by każdy na chwilę przyklęknął w kaplicy cudownego obrazu i miał kilka minut na spotkanie na modlitwie z Matką Chrystusa.

Pielgrzymkę rodzin diecezji bielsko-żywieckiej do Kalwarii Zebrzydowskiej zainicjował sześć lat temu wieloletni duszpasterz rodzin ks. Franciszek Płonka. Do Kalwaryjskiej Pani pielgrzymują całe rodziny, dwa, trzy, a nawet cztery pokolenia. Wraz z nimi u początku nowego roku formacji duszpasterskiej modlą się także instruktorzy poradni rodzinnych, którzy pełnią posługę w parafiach Podbeskidzia oraz słuchacze Studium Teologii Rodziny.

Posłuchaj rozmowy z ks. Tomaszem Gorczyńskim i Beatą Handzlik z Duszpasterstwa Rodzin o pielgrzymce do Kalwarii Zebrzydowskiej:

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy