Wyruszyli 23 sierpnia. Po tygodniu pieszej wędrówki mieszkańcy Żywiecczyzny - uczestnicy jednej z najstarszych polskich pielgrzymek na Jasną Górę - dotarli do celu.
- Dowiedliście nieraz przez pieśń, przez modlitwę, przez milczenie, przez słuchanie Słowa Bożego, że jesteście ludźmi, którzy idą za Maryją, która idzie za Jezusem; że jesteście skorzy słuchać tego, co On wam powie, że jesteście skorzy milczeć wtedy, kiedy trzeba milczeć. A nawet kiedy dookoła jest hałas i modlitwa, i śpiew, to jesteście skorzy usłyszeć w swoim sercu to, co On wam powie - mówił biskup Roman Pindel prawie dwóm tysiącom uczestników Pieszej Pielgrzymki Żywieckiej, która po raz 403. przyszła do Matki Bożej na Jasnej Górze. W tym roku towarzyszyło jej hasło: "Jezus - Słowo Życia". Nad przebiegiem pielgrzymki czuwali ks. infułat Władysław Fidelus i ks. Jan Franc.
Pątnicy dwóch członów pielgrzymki - grup żywieckiej i myszkowskiej - spotykaja się w Alei NMP
Krzysztof Fiołek
Pielgrzymkę żywiecką tworzą trzy człony. Najwcześniej, 23 sierpnia, wyruszyła grupa żywiecka (w tym roku pielgrzymowało w niej 350 osób. Pątnicy tej grupy pokonali ok. 200 km.
Druga grupa - tzw. myszkowska (ok. 300 osób) wyszła 26 sierpnia, pokonując dystans 100 km. Obydwie grupy połączyły się w Częstochowie u początków alei Najświętszej Maryi Panny, by wspólnie pokłonić się Jasnogórskiej Maryi.
Pielgrzymów przed jasnogórski szczyt wprowadził bp Roman Pindel. Dołączyło do nich również 1130 pielgrzymów, którzy na Jasną Górę przyjechali 29 sierpnia autokarami.
650 pielgrzymów z Żywiecczyzny przyszło pieszo na Jasną Górę 29 sierpnia
Krzysztof Fiołek
Podczas homilii biskup powiedział: - Przychodzicie z tym wszystkim, co jest waszym trudem, waszą ofiarą, waszym doświadczeniem przejścia, słuchania, modlitwy i śpiewu, Przychodzicie, aby w czasie Eucharystii, która wieńczy pielgrzymowanie, doznać przemiany na mocy tej przemiany, która dokonuje się na słowo Jezusa. Jest na ołtarzu przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa. Ofiara Jezusa Chrystusa tutaj sprawowana jest w stanie przemienić nas. I spodziewamy się, że wyjdziemy z tej kaplicy po zakończeniu tej Eucharystii jako ludzie trochę przemienieni. (...) Prośmy o to, aby nasze pielgrzymowanie, nasze uczestnictwo w Eucharystii było jednym wielkim otwarciem na Słowo Jezusa, bo Maryja cały czas ma do nas jedno przesłanie: Uczyńcie wszystko, cokolwiek On, mój Syn, Syn Boży wam powie.
Pątnicy z Żywiecczyzny przychodzą przed Cudowny Obraz Matki Bożej od 1611 roku. Nawet wtedy, kiedy zakazano pieszego pielgrzymowania, organizowali się nielegalnie i wiernie rok po roku szli do Matki.
Galerię zdjęć pielgrzymki żywieckiej autorstwa Krzysztofa Świertoka, można obejrzeć tutaj (kliknij).