Nowy numer 26/2022 Archiwum

Odnajdą się na szlaku

Ludzie poszukujący i zagubieni podczas pieszej pielgrzymki mogą na nowo odkryć swoje miejsce w życiu oraz we wspólnocie Kościoła - uważa bp Piotr Greger.

ZAPROSZENIE WIKARIUSZA GENERALNEGO

DO UDZIAŁU W PIESZEJ PIELGRZYMCE DIECEZJALNEJ
NA JASNĄ GÓRĘ

Od ponad dwudziestu lat, co roku z naszej Diecezji wyrusza piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, która rozpoczyna się w liturgiczne święto Przemienienia Pańskiego, 6 sierpnia. W tym dniu o godzinie 8.00 w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie zostanie celebrowana Msza święta, na którą zapraszam kapłanów, siostry zakonne i pozostałych wiernych, a szczególnie pątników. Pozostałe grupy pielgrzymkowe wyruszą z Oświęcimia, Andrychowa, Cieszyna i Czechowic-Dziedzic. Są wśród nich również pielgrzymi rowerowi. Po drodze będą nawiedzać parafie, sanktuaria i kościoły kilku diecezji, co jest okazją do zapoznania się z bogatą historią i kultem wielu miejsc naszej Ojczyzny.

Każda pielgrzymka, a zwłaszcza piesza, jest postrzegana jako swoiste „rekolekcje w drodze”. W tym roku pielgrzymi będą rozważać słowa: Maryja przewodniczką wiary w Syna Bożego. To Ona, Matka Syna Bożego udała się w drogę do swej krewnej Elżbiety i tam usłyszała słowa: Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła (por. Łk 1, 45). Maryja idąca za Synem aż po Krzyż na Kalwarii, umacniała także wiarę apostołów po Zmartwychwstaniu Pana.

W takim duchu pielgrzymują na szczyt jasnogórski całe rodziny i młodzież, narzeczeni, kapłani i siostry zakonne, a także ludzie poszukujący i zagubieni, którzy na tym szlaku chcą na nowo odkryć swoje miejsce w życiu oraz we wspólnocie Kościoła. Proszę wszystkich pątników, aby pamiętali w modlitwach o wszystkich intencjach naszej diecezji. Ludzi chorych i cierpiących zapraszam do duchowego pielgrzymowania poprzez transmisję za pośrednictwem naszego diecezjalnego radia Anioł Beskidów. Tegoroczna pielgrzymka będzie również dziękczynieniem za dar kanonizacji św. Jana Pawła II, który uczył nas pełnego wiary zaufania Chrystusowi i Jego Matce, co zdecydowanie wyraził w swoim papieskim zawołaniu: Totus Tuus – cały Twój.

Pątnicy przybędą przed klasztor ojców paulinów w poniedziałek, 11 sierpnia br. Na Szczycie Jasnej Góry o godzinie 14.00 będzie srprawowana Msza święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ordynariusza. Wszystkich, którzy nie mogą pielgrzymować pieszo, zapraszam – w imieniu Księdza Biskupa Romana – na tę Eucharystię, która będzie czasem wspólnego spotkania wiernych naszej diecezji u stóp Maryi, Królowej Polski.

Na czas pielgrzymowania z serca wszystkim błogosławię

+ Piotr GREGER
Wikariusz Generalny

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama