Nowy numer 25/2021 Archiwum

Królewski polonez

Król Jan Kazimierz i jego dwór gościli w rajczańskiej parafii. Najjaśniejszy pan w sanktuarium uroczyście ofiarował obraz Matki Bożej, a potem poprowadził korowód roztańczonych par na pikniku.

To był wzruszający moment i zarazem dobre przygotowanie do bliskiego już jubileuszu 350. rocznicy ofiarowania przez króla wizerunku Pani Jasnogórskiej dla naszego kościoła – tłumaczy ks. kan. Franciszek Warzecha. Scenariusz XI Królewskiego Pikniku pomógł przygotować krakowski aktor Piotr Piecha, którego do współpracy zaprosił ks. Zygmunt Mizia.

– Myślę, że pięć lat przed tak ważnym jubileuszem to już najwyższy czas na królewskie odwiedziny, aby mieszkańcom przypomnieć jego postać i okoliczności przekazania obrazu. I widać było, że przybycie króla i orszaku w historycznych kostiumach (w tej roli wystąpili młodzi aktorzy rajczańskiej „Effathy”), a także procesja z obrazem wywołały piorunujące wrażenie – mówi Piotr Piecha. Po inscenizacji była wspólna modlitwa, a po południu król zachęcał wszystkich do zabawy. – Wizyta króla to nowy element, który wprowadziliśmy do programu jedenastego pikniku, ale pomysł nadał ton całemu świętowaniu, które poza tym składało się ze sprawdzonych u nas atrakcji. Myślę, że dobrze rozpoczęliśmy drugie dziesięciolecie naszych pikników – dodaje Dorota Salachna, która wraz z Piotrem Piechą prowadziła cały piknik. Nad jego organizacją czuwali: Ewa Matlak, Adam Banaś i Zbigniew Kopeć. – I wiele innych osób, bez których niewiele byśmy zdziałali – mówili zgodnie. Atrakcji było wiele: od ściany wspinaczkowej przez artystyczne występy, zawody piłkarskie po prawdziwą jazdę na drewnianych kucykach. W licytacji można było nabyć płaskorzeźby dłuta Włodzimierza Lacha, a także złotą kosę – trofeum zwycięzcy tegorocznych mistrzostw w koszeniu łąki kosą. Można było sobie zafundować zdjęcie z królewską parą, zdobyć jeden z wielu atrakcyjnych fantów albo poczęstować się smakołykami. – A cały dochód, jak zawsze, przeznaczony będzie na dożywianie dzieci z uboższych rodzin – zapowiedzieli organizatorzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama