Nowy numer 25/2018 Archiwum

Leciał za wolno i za nisko

Jest raport, który wyjaśnia katastrofę awionetki w Bielsku-Białej.

- Samolot został przeciągnięty i wpadł w korkociąg - donosi wstępny raport Komisji Badania Wypadków Lotniczych. W ostatnią sobotę maja, tuż po południu, w Bielsku-Białej-Aleksandrowicach rozbiła się cessna w barwach bielskiego aeroklubu. Zginęło dwóch pilotów.

Wspomniane w raporcie „przeciągnięcie” oznacza w praktyce utratę siły nośnej, coś w rodzaju ucieczki powietrza spod skrzydeł samolotu, co powoduje, że przestają działać stery, a maszyna spada na ziemię. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że do przeciągnięcia dochodzi wówczas, gdy samolot leci za wolno.

Raport wyjaśnia okoliczności zdarzenia:

- 31 maja 2014 roku z lotniska w Bielsku-Aleksandrowicach EPBA do lotu sprawdzającego wystartował samolot C-150 o znakach SP-ATD - stwierdza komisja. - Przed lotem załoga ustaliła z dyrektorem Aeroklubu Bielsko-Bialskiego, że w trakcie lotu po kręgu załoga będzie wykonywała krążenie w rejonie czwartego zakrętu lewego kręgu i wykona zdjęcia festynu odbywającego się na terenie Szkoły Podstawowej Nr 6. W trakcie drugiego okrążenia, wykonywanego z małą prędkością i na małej wysokości, samolot został przeciągnięty i wpadł w korkociąg. Po wykonaniu około półtorej zwitki korkociągu nastąpiło zderzenie samolotu z ziemią na terenie zwartej zabudowy jednorodzinnej. Po zderzeniu samolotu z ziemią świadkowie próbowali ratować załogę, jednak wyciek paliwa z uszkodzonej instalacji paliwowej spowodował zapalenie się samolotu i wybuch paliwa w jego zbiornikach. Samolot uległ całkowitemu zniszczeniu, a załoga poniosła śmierć na miejscu.
Katastrofa awionetki w Bielsku-Białej - 31.05.2014
bielskoinfo
Więcej o wypadku samolotu w Bielsku-Białej przeczytasz TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • adamp_314
    07.07.2014 23:03
    "ucieczki powietrza spod skrzydeł samolotu" - drobna korekta: nie "spod" tylko znad - siła nośna powstaje przez to, że (dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu skrzydła) strumień powietrza szybciej opływa jego górną powierzchnię niż dolną. Gdy samolot zwalnia ten strumień może się oderwać od górnej powierzchni i laminarny (czyli "gładki") strumień przechodzi w chaotyczne wiry - samolot traci wtedy siłę nośną. Powietrze pod skrzydłem nie ma gdzie uciec.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma