Nowy numer 24/2021 Archiwum

Księża wyznają grzechy

Bp Pindel: Zgrzeszyliśmy, krzywdząc maluczkich bądź ukrywając sprawców.

Obchody dnia modlitw o uświęcenie kapłanów diecezji bielsko-żywieckiej upłynęły w duchu pokuty i wynagrodzenia za winy duszpasterzy. Przewodniczący koncelebrowanej Eucharystii bp Roman Pindel nawiązał w swoim słowie do niedawnej konferencji „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele”. Zacytował kilka fragmentów homilii bp. Piotra Libery, wygłoszonej podczas wieńczącego konferencję nabożeństwa ekspiacyjnego.

- Zdarza się, że człowiek jest serdecznie witany, podnoszone są jego zasługi, a ofiara stoi w kościele i płacze z powodu krzywd, których kiedyś doznała - mówił ordynariusz bielsko-żywiecki. - Zadaniem prezbiterium jest troska nie tylko o ofiary, ale także o sprawców wykorzystania drugiego człowieka. Wszyscy zgrzeszyliśmy: krzywdząc maluczkich bądź ukrywając sprawców - dodał bp Pindel.

Ordynariusz bielsko-żywiecki podkreślił, że na całym prezbiterium spoczywa odpowiedzialność za człowieka, który zgrzeszył, a nie pokutuje, nie żałuje i nie ma zamiaru naprawić wyrządzonych krzywd.

- Naszym zadaniem jest modlitwa za skrzywdzonych i za krzywdzicieli, także za tych, którzy nie przyznają się do zła - powiedział bp Roman Pondel. - Na tym polega odpowiedzialność.

Ordynariusz bielsko-żywiecki wezwał księży uczestniczących w modlitewnym spotkaniu, aby podczas wieńczącej je adoracji oddali się nade wszystko modlitwie wynagradzającej:

Księża wyznają grzechy   Modlitwie przewodniczył bp Roman Pindel. KS. JACEK M. PĘDZIWIATR /GN - Uświadamiamy sobie nadużywanie alkoholu, jazdę po pijanemu, grzechy przeciw szóstemu przykazaniu, nieuczciwość zarządzania majątkiem, zgorszenie używania pieniędzy, pychę - powiedział. - To wszystko jest konkretnym wyzwaniem w dniu, w którym modlimy się o uświęcenie życia kapłańskiego.

Choć spotkanie zdominował duch wyznania win i pokuty, to jednak nie zabrakło też wezwanie do budowania tożsamości kapłańskiej w oparciu o Słowo Boże:

- W życiu kapłana nie można zaniedbać słuchania i wypełniania słowa Bożego - podsumował ks. biskup.

Diecezjalne obchody dnia modlitw o uświęcenie kapłanów odbyły się w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, w przeddzień patronalnej uroczystości świątyni, do której przylegają budynki Kurii Diecezjalnej. We Mszy św. i adoracji uczestniczyło blisko stu kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Nie było wiernych świeckich, choć nabożeństwo miało charakter otwarty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama