Nowy numer 25/2018 Archiwum

Zorganizowana przestępczość

Uwaga: chorując na raka nie jesteś już patriotą.

Kiedy budujące się w Bielsku-Białej stacjonarne hospicjum wygrało projekt obywatelski, ktoś z internetowych komentatorów napisał, że lepiej te pieniądze przeznaczyć na ścieżki rowerowe, bo dzięki nim ludzie będą zażywać więcej ruchu i przez to zachorowalność na raka spadnie, a hospicjum przestanie być potrzebne.

I oto komentator ów wywołał wilka z lasu. Bo najpierw do Cieszyna, a potem także do Bielska-Białej zawitali uczestnicy jadącego przez całą Polskę rajdu rowerowego, którego celem jest promocja idei hospicyjnej. Jego uczestnicy spotkali się z twórcami placówek hospicyjnych, wolontariuszami i podopiecznymi. Niemal w każdym miejscu zostawili też czek - w Bielsku-Białej, na przykład, kwotą 5 tysięcy złotych wspomogli budowę hospicjum stacjonarnego.

Uważam tego rodzaju akcje za skandalicznie szkodliwe. Grupa ludzi, którzy zapomnieli, iż rower służy wyłącznie do celów rekreacyjnych lub sportowych, używają tego ekologicznego środka transportu do obnażania nieudolności państwa i jego służb, ze służbą zdrowia na czele.

Przedsięwzięcie ociera się o prowokację w kontekście tego, co wydarzyło się po sąsiedzku, tuż za Wisłą, w Pszczynie. Oto bowiem po 15 latach współpracy Narodowy Fundusz Zdrowia odmówił przedłużenia kontraktu z miejscowym hospicjum, któremu patronuje św. Ojciec Pio. Twórcy i pracownicy hospicjum zachowują się także nie patriotycznie i bezczelnie ślą do NFZ protesty, wzmocnione listami poparcia lokalnych autorytetów i władz.

Wydatnie przyczyniają się w ten sposób do nadszarpnięcia autorytetu państwa, które przecież wie, co robi, bo na każdej paczce papierosów minister zdrowia ostrzega, że palenie grozi śmiercią, a ludzie, gdyby go słuchali, to nie mieliby problemów z chorobą nowotworową.

Tyle że w budżecie, do wielkości którego monopol tytoniowy w jakiś sposób się przyczynia, byłoby mniej pieniędzy. A w ogóle snucie tego rodzaju dywagacji też patriotyczne nie jest.

W kontekście tego rodzaju zdarzeń i postaw postuluję, by zadekretować - ministerialnie, a może nawet konstytucyjnie - że choroba nowotworowa jest wykroczeniem - w przypadku lżejszym - a przestępstwem w razie nieuleczalności.

Zaś niesienie pomocy, organizowanie rajdów na rzecz hospicjum, szkolenie wolontariatu proponuję traktować tak samo, jak zorganizowaną przestępczość.

I mam jeszcze jedną prośbę na koniec: niech mnie ktoś uszczypnie, żebym się wreszcie obudził.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • kim
  30.06.2014 10:56
  a byłoby dużym utrudnieniem, gdyby Ksiądz napisał, dlaczego hospicjum odmówiono kontraktu?
  moglibyśmy sobie wypracować jakiś racjonalny pogląd w tej sprawie.
  bo może to - kolejna! - skandaliczna głupota NFZ, a może ktoś tam gospodaruje pieniędzmi nieudolnie?
  naprawdę, prosimy o komentarz z informacją, a nie tylko same emocje...
  doceń 3
 • Scott
  30.06.2014 13:25
  To co osoboksiadz opisuje jest oczywiście skandaliczne. Płacimy podatki i składki, bo Państwo wyda je naturalnie lepiej niż sam obywatel. Gender i te sprawy, dopiero będzie Polaków mniej, no ale o to chodzi przecież niektórym. Po co samodzielne myślenie?

  Na zielonej wyspie, radość jak na drugiej zielonej wyspie- Grecji. Kasy jak lodu, dobrobyt, praca dla każdego. Szpan i lans, osobopremier zapewnia dobrobyt.

  Hospicjum kojarzące się ze smutkiem, umieraniem... Mamy być radośni, cieszyć się nieustannie, choć jest gorzej i gorzej w kraju. Bo inni w TV pokażą ze tez sie cieszą, to nie można pokazać czegoś innego...
 • Alpejski
  30.06.2014 15:10
  Kiedyś na pewnej demonstracji słyszałem okrzyki: "pacjencie wspomóż partię czynem i umieraj przed terminem". Ale to było jakieś 30 lat temu, ale hasło znane było dużo, dużo wcześniej...

  Jak widać mentalność w szeregach władzy pozostała ta sama.

  Po raz kolejny wypada po kibolsku, z całego serca ryknąć: Ale nic się nie stało, Rodacy! Nic się nie stało!

  A może stało się??? Może za Starszymi Panami zanucić:

  Dobranoc.
  Dobranoc Ojczyzno,
  już księżyc na czarnej lśni tacy,
  Dobranoc,
  I niech ci się przyśnią
  pogodni zamożni Polacy.
  Ze luźnym zdążają tramwajem,
  wytworną konfekcją okryci,
  i dażą uśmiechem się wzajem,
  i wszyscy do czysta wymyci,
  i wszyscy uczciwi od rana
  od morza po góry, aż hen.
  Dobranoc,
  Ojczyzno kochana!
  Już czas na sen...
  doceń 2
 • apendula_niewdziosek
  02.07.2014 14:27
  Jazda rowerem zamiast samochodu jest z definicji antypaństwowa, bo nie płaci się wtedy akcyzy za paliwo :)))
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma