To świątynia, którą w krótkim czasie wzniosła i wyposażyła licząca zaledwie 800 wiernych parafia. Przejdzie do historii również z innego względu: to pierwszy kościół konsekrowany przez bp. Romana Pindla w dziejach jego biskupiej posługi.
Z dziejów parafii w Krasnej
Krasna, złożona z trzech osiedli: Krasna, Gułdowy i Głuszkowy, należy do najstarszych miejscowości na Śląsku Cieszyńskim, a pierwsze zapisane i zachowane wzmianki na jej temat pochodzą z 1284 r. Wieś początkowo była własnością kasztelana cieszyńskiego, potem księcia i jego dworu. W 1439 r. książę Bolesław Piastowicz przekazał wieś cieszyńskiemu klasztorowi dominikanów, którzy utworzyli w Krasnej folwark. Z chwilą przyjęcia przez księżnę Katarzynę Sydonię i poddanych wyznania protestanckiego dominikanie opuścili Cieszyn, a Krasna znalazła się pod książęcym zarządem. Po powrocie dominikanów Krasna ponownie, na ponad półtora wieku, należała do dóbr dominikańskich. Gdy po wielkim pożarze miasta w 1789 r. klasztor przestał istnieć, Krasna znalazła się w obrębie utworzonej przez Habsburgów Komory Cieszyńskiej, a tutejszy folwark należał do najbardziej dochodowych.
Według spisu z 1894 r. zamieszkiwało tu 488 osób, w tym 327 wyznania katolickiego i 161 ewangelicko-augsburskiego. W 1910 r. wzniesiona została kaplica ewangelicka, filia parafii ewangelicko-augsburskiej w Cieszynie.
Wcześniej, w 1901 r. zbudowana i poświęcona została w Krasnej katolicka kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa, która później pełniła funkcję kościoła parafialnego. Jej poświęcenia dokonał cieszyński proboszcz ks. kan. Jan Sikora, a kazanie wygłosił ks. prał. Józef Londzin. Obok kaplicy na drewnianej dzwonnicy umieszczono dwa dzwony, które później zostały zarekwirowane podczas I wojny światowej. Do 1939 r. w kaplicy odprawiano pogrzeby, śluby, Msze Święte odpustowe oraz w dniu pamiątki poświęcenia kościoła.
Podczas II wojny światowej duszpasterzem i opiekunem kościoła był ks. Józef Wrzoł, przedwojenny cieszyński katecheta, który dzięki temu uniknął wywiezienia do Generalnej Guberni. Po 1945 r. ks. Wrzoł wrócił do katechezy, a duszpasterską posługę pełnili w Krasnej wikariusze cieszyńskiej parafii, m.in. ks. Konrad Szweda, znany z odważnego występowania przeciwko utrudnianiu życia religijnego w czasach stalinowskich.
Kiedy 25 grudnia 1957 r. erygowana została parafia Najświętszego Imienia Maryi w Cieszynie-Bobrku, Krasna została włączona w jej obręb. W parafii duszpasterzami byli wówczas: proboszcz ks. kan. Teodor Oleś, emerytowany dziekan ks. Karol Franek i kolejni księża wikariusze: ks. Arnold Szatka, ks. Piotr Bichner, ks. Robert Ledwoń.
W 1973 r. podczas reformy administracyjnej Krasna została włączona do miasta Cieszyn. Od 1 września tego samego roku rozpoczęła działalność stacja duszpasterska Krasna-Mnisztwo, a jej pierwszym rektorem był ks. Jan Student. W 1977 r. rozpoczęła się budowa probostwa, którą od 1978 r. kontynuował nowy rektor ks. Jan Dłucik.
W 1980 r., gdy powstała parafia św. Jana Chrzciciela w Cieszynie-Mnisztwie, objęła ona także Krasną, gdzie od 1982 r. mieszkał proboszcz ks. Brunon Grajcke, kierujący budową kościoła w Mnisztwie. Od 8 września 1985 r. w Krasnej działa już parafia tymczasowa, a jej duszpasterzem został ks. Jan Suchanek.
Kiedy dekretem biskupa Damiana Zimonia 2 czerwca 1989 r. erygowana została Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cieszynie-Krasnej, utworzona z części dotychczasowej parafii Cieszyn-Mnisztwo, ks. Suchanek został mianowany jej pierwszym proboszczem. Z dniem 25 marca 1992 r. parafia w Krasnej, na podstawie bulli papieża Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae populus” znalazła się - podobnie jak cały dekanat cieszyński - w obrębie nowej, utworzonej wówczas diecezji bielsko-żywieckiej.
Po przejściu ks. proboszcza Suchanka na emeryturę 17 sierpnia 2003 r. administratorem parafii, a później jej proboszczem mianowany został ks. Adam Ciesiółka. Do pierwszych zadań, które zaczął realizować, należała rozbudowa kościoła, który był już za mały i wymagał remontu. Ostatecznie zapadła decyzja o budowie nowego kościoła. Plac pod nową świątynię 12 maja 2006 r. poświęcił bp Janusz Zimniak i ruszyły pierwsze prace.
Z powodu choroby ks. Adam Ciesiółka w 2008 r. zakończył swoją posługę w Krasnej, a proboszczem został ks. kan. Stanisław Filapek. Kontynuował on dzieło budowy nowego kościoła. Już w czerwcu 2009 r. na zakończenie procesji Bożego Ciała odbyło się wprowadzenie Najświętszego Sakramentu do nowej świątyni i odprawiona została pierwsza Eucharystia. Po przeniesieniu do nowego kościoła postanowiono o rozbiórce dotychczasowej świątyni. Od tego czasu trwały intensywne prace wykończeniowe i wyposażanie nowej świątyni, a także zagospodarowanie jej otoczenia.
Do nowego kościoła przeniesiono krzyż misyjny, po odnowieniu także stary dzwon, a w grudniu poświęcony został nowy witraż św. ojca Pio. Kilka miesięcy później, 1 maja 2011 r., w dniu beatyfikacji Jana Pawła II w kościele poświęcony został witraż z jego wizerunkiem, a wędrując śladami bł. Jana Pawła II parafianie wraz z proboszczem ks. kan. Stanisławem Filapkiem pielgrzymowali w maju do Lewoczy na Słowacji. W czerwcu, podczas uroczystości odpustowej, ks. prał. Emil Dyrda poświęcił kolejny nowy witraż Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następny witraż, przedstawiający bł. Matkę Teresę z Kalkuty, poświęcony został przez ks. kan. Filapka w październiku. W sierpniu tego roku parafia gościła relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które zostały przywiezione przez rycerzy zakonu templariuszy. Na pielgrzymkowy szlak parafianie z Krasnej wyruszyli z proboszczem m.in. do Fatimy.
Wśród gości, którzy odwiedzili parafię w 2012 r. był nowy biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej – bp Piotr Greger, który w Krasnej wziął udział w spotkaniu swego seminaryjnego rocznika. W ramach obchodów 20-lecia diecezji swój jubileusz świętował także bielsko-żywiecki „Gość Niedzielny”, który z tej okazji przyznał proboszczowi ks. kan. Stanisławowi Filapkowi honorowy tytuł „Przyjaciela Gościa Niedzielnego” – jako wyraz uznania za wysoki poziom czytelnictwa tego tygodnika w parafii w Krasnej. Od marca 2010 r. w parafii ukazuje się też gazetka „:Wieści z Serca”.
Z okazji obchodów 150. rocznicy urodzin ks. Józefa Londzina w kościele prezentowana była wystawa biograficzna poświęcona temu kapłanowi, a ks. kan. Filapek, rodak ks. Londzina, wygłosił kazania na jego temat. Radością dla parafii było także wyróżnienie parafianki Lubomiry Iskrzyckiej Nagrodą im. św. Melchiora Grodzieckiego. Wydarzeniem artystycznym tego roku w parafii był koncert „Msza Koronacyjna C-dur” Mozarta, wykonany podczas Mszy Świętej sprawowanej w języku łacińskim. Wystąpił chór i orkiestra stowarzyszenia „Mozart 2003”.
W 2013 r. odbyły się w Krasnej uroczyste obchody 330. rocznicy bitwy pod Wiedniem. Z tej okazji Eucharystię koncelebrowali m.in. abp Józef Kowalczyk, prymas Polski i bp Tadeusz Rakoczy, a wśród uczestników byli także: bp Paweł Anweiler, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, żołnierze Wojska Polskiego.