Nowy numer 31/2022 Archiwum

Nowy rektor z Żywca

Nowym rektorem krakowskiego Uniwersytetu Papieskiego im. św. Jana Pawła II został ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, z urodzenia żywczanin i kapłan diecezji bielsko-żywieckiej.

Senat UPJPII w Krakowie wybrał go na urząd rektora w kadencji 2014-2018. Zastąpi on w tej roli ks. prof. dr. hab. Władysława Zuziaka (pochodzącego z Lipowej koło Żywca).

Ks. prof. dr hab Wojciech Zyzak jest obecnie dziekanem Wydziału Teologicznego UPJPII. Wcześniej pełnił funkcję prodziekana tego wydziału. Specjalizuje się w teologii duchowości kapłaństwa i laikatu.

Ks. prof. Zyzak jest kapłanem diecezji bielsko-żywieckiej. Urodził się 17 czerwca 1969 r., a święcenia kapłańskie przyjął w 1993 r.

Studiował na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2000-2006 prowadził badania naukowe w Kolonii w Niemczech. Zakończył je habilitacją w 2006 na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

W latach 2006-2007 prowadził badania naukowe w Avignon we Francji. Był wykładowcą w Karmelitańskim Instytucie Duchowości w Krakowie, Instytucie Teologicznym im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, a od 2007 prowadzi na Papieskiej Akademii Teologicznej i następnie na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II seminarium magisterskie i licencjacko-doktoranckie.

Jest redaktorem naczelnym pisma „Polonia Sacra”. W 2013 r. wielki kanclerz UPJPII nadał mu tytuł naukowy profesora nauk teologicznych. Jest założycielem Polskiego Towarzystwa Teologów Duchowości.

Jego kariera naukowa rozwija się niezwykle szybko, mimo stosunkowo młodego wieku może szczycić się tytułem profesora zwyczajnego i ma na swoim koncie wiele publikacji naukowych.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama