Nowy numer 38/2023 Archiwum

Koronacja w Przyłękowie - już dzisiaj!

Początek uroczystości o 15.00. Wczoraj było gorąco: przygotowania szły pełną parą.

W Przyłękowie trwają ostatnie przygotowania do koronacji figury Dzieciątka Jezus i Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Wczoraj gotowy był już ołtarz polowy oraz kilkanaście podwójnych rzędów ławek. Przygotowano postument pod figurę oraz rzeźbiony w góralskie motywy feretron.

O 13.00 figura zostanie wyjęta z ołtarza w sanktuarium i przymocowana do feretronu. Czterech silnych mężczyzn zniesie go na ramionach, schodząc 700 metrów poniżej sanktuarium.

Ołtarz - miejsce koronacji - przygotowano na łące, z której rozciąga się niezapomniany widok na Kotlinę Żywiecką, dolinę Soły i Koszarawy. Horyzont zamyka szczyt góry Żar, w oddali widać także kopę Skrzycznego.

Koronacja w Przyłękowie - już dzisiaj!   Skronie Jezusa i Maryi ozdobią dziś biskupie korony. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /GN Koronacji dokona podczas Mszy św. bp Roman Pindel. Swoją obecność zapowiedział też bp Piotr Greger.

Obaj biskupi będą wcześniej w Oświęcimiu. Biskup ordynariusz udziela teraz święceń kapłańskich diakonom salezjańskim w oświęcimskim sanktuarium Wspomożycielki Wiernych, biskup pomocniczy w samo południe odprawi Mszę św. inaugurującą oświęcimski Marsz Życia. Księża biskupi zapewniają, że zdążą przyjechać do Przyłękowa.

Przyłękowska Madonna dołączy do elitarnego grona ukoronowanych wizerunków. Zwyczaj ten, nawiązujący do tajemnicy Maryi-Bożej Rodzicielki i Królowej Nieba i Ziemi, pojawił się w tej formie w tradycji Kościoła - o czym przypomina w zaproszeniu ordynariusz bielsko-żywiecki - w XVI wieku.

Koronacja w Przyłękowie - już dzisiaj!   Upał nie odstrasza pomocników. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /GN W naszej diecezji mamy dwa obrazy uwieńczone papieskimi koronami: w Rychwałdzie i w Szczyrku na Górce oraz jedną taką figurę: Pietę w Hałcnowie. Przyłękowski wizerunek będzie pierwszym w diecezji, ozdobionym koronami biskupimi. Jest to równoznaczne z uznaniem tego sanktuarium za miejsce kultu o randze diecezjalnej.

Podobnym przywilejem, nadanym osobnym dekretem biskupim, cieszą się także sanktuaria Pani Kazimierzowskiej w Rajczy i NMP Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu (także placówka salezjańska), w których wizerunki Maryjne nie są jednak koronowane. Lokalnym kultem wiernych cieszy się ponadto co najmniej kilkanaście wizerunków Maryjnych we wszystkich regionach diecezji.

Koronacja w Przyłękowie - już dzisiaj!   Wystrój będzie Maryjny: biało-niebieski. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /GN Historia przyłękowskiego sanktuarium sięga ostatniego dwudziestolecia XIX wieku. Wówczas to na niewielkiej polanie „Nad Dołkiem” Matka Boska przyśniła się Wojciechowi Stefce, strapionemu tajemniczą chorobą ukochanej córki. W miejscu wskazanym przez Madonnę natrafił na źródełko, z którego woda przywróciła zdrowie Stefkównie.

Właściwości lecznicze źródła okazały się skuteczne także dla wielu dotkniętych cierpieniem, którzy z ufnością zaczęli przybywać „Nad Dołek”, by się modlić. Wkrótce rozpoczęto budowę kaplicy, do której 102 lata temu zakupiono figurę Madonny z berłem i Dzieciątkiem na ręku, wzorowaną na turyńskim wizerunku Wspomożycielki Wiernych.

Koronacja w Przyłękowie - już dzisiaj!   Tak powstaje tron dla figury Matki Bożej. Ks. Jacek M. Pędziwiatr Przyłęków był wówczas częścią parafii w Żywcu. Zakup okazał się proroczy, gdyż 60 lat temu do Przyłękowa sprowadzono księży salezjanów, apostołów kultu wspomożycielki wiernych. Niespełna 30 lat temu powstała tutaj samodzielna parafia.

Przyłęków przyciąga pątników pięknem swojego położenia. Do sanktuarium prowadzi kilometrowy szlak - asfaltowy, choć bardzo stromy - z którego rozciąga się widok na Kotlinę Żywiecką. Wzdłuż rozmieszczono stacje Drogi Krzyżowej.

Szczególnym powodzeniem cieszą się nabożeństwa ku czci Wspomożycielki Wiernych odprawiane w przyłękowskim sanktuarium 24 dnia każdego miesiąca od kwietnia do września, zawsze o 18.00.

Koronacja w Przyłękowie - już dzisiaj!   Kustosz ks. Leszek Leś i ks. Sławomir Zawada, odpowiedzialny za przebieg uroczystości. Ks. JAcek M. Pędziwiatr /GN Tegorocznym spotkaniom modlitewnym towarzyszyć będzie modlitwa w intencjach koronacji, biskupa Romana Pindla i pozostałych pasterzy diecezji, o nowe powołania do służby w kościele oraz za dobrodziejów sanktuarium i przybywających tu pielgrzymów.

Sanktuarium w Przyłękowie nie jest jedynym, nad którym pieczę sprawują księża salezjanie. Pod ich opieką jest także sanktuarium w Szczyrku na Górce, z kopią obrazu jasnogórskiego ozdobioną koronami papieskimi oraz diecezjalnym sanktuarium Wspomożycielki Wiernych w Oświęcimiu.
 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy