Nowy numer 32/2022 Archiwum

Lądowanie na Marsie dla każdego

Jak jest na Marsie? Pasjonaci nauki z Żywiecczyzny zaprosili do dydaktyczno-pokazowej Baza Marsjańskiej, zlokalizowanej w galerii handlowej Lider w Żywcu.

W sobotę 24 maja na terenie Żywiecczyzny, po raz pierwszy w historii wyeksponowana została dydaktyczno-pokazowa Baza Marsjańska. Została ona odtworzona według projektu Stowarzyszenia Polaris z Sopotni Wielkiej, które popularyzuje astronomię i pokrewne nauki ścisłe.

- Będzie to niebagatelne przedsięwzięcie, gdyż model bazy wykonany zostanie w skali 1:2, aby uzmysłowić zwiedzającym na czym polega koncepcja takiej konstrukcji – zapowiadał Tomasz Terteka, rzecznik prasowy UM Żywiec. - Najważniejsze jest jednak to, co znajdzie się w jej wnętrzu, czyli szereg stanowisk i warsztatów marsjańskich, przy których będzie można pracować samodzielnie pod okiem koordynatorów, naukowców i pasjonatów.

Miejscem docelowym bazy był pasaż CH Galerii Lider w Żywcu, która odegrała w tym przedsięwzięciu rolę sponsora i gospodarza imprezy oraz teren zielony MOSiR przed miejską pływalnią.

Najważniejszymi elementami bazy były specjalne namioty w kształcie kopuł, odpowiadające wizji tzw. habitatu marsjańskiego. Namioty zostały połączone ze sobą przeźroczystymi tunelami, a każda sekcja poświęcona była innemu zagadnieniu związanemu z Czerwoną Planetą jak np. eksploratorium, astrolabium, ogród na Marsie czy stylizowane powierzchnie do modelowych ekspedycji.

Stowarzyszenie Polaris z Sopotni Wielkiej zaprasza do Żywca   Stowarzyszenie Polaris z Sopotni Wielkiej zaprasza do Żywca
Materiały Stowarzyszenia Polaris
Uczestnicy mogli wewnątrz bazy przetestować wiele urządzeń, eksponatów i wykonać szereg doświadczeń naukowych związanych z astronomią, fizyką, meteorologią, biologią i botaniką, geologią, chemią i wieloma innymi dziedzinami.

Można było pojeździć zdalnie sterowanymi robotami na wzór łazików marsjańskich i księżycowych, poszukać ćwiczebnych meteorytów na stylizowanej powierzchni marsjańskiej, zbadać kosmiczne skały pod mikroskopem cyfrowym, wyhodować własną sadzonkę marsjańską, a nawet zbudować samodzielnie i wystrzelić rakietę wodną z terenu przed Galerią Lider

Na dorosłych czekał trenażer kosmiczny - ASTROLABIUM, czyli trójpierścieniowy żyroskop, do którego można było wsiąść i poczuć się jak w kokpicie samolotu lub rakiety.

Dla dwudziestki młodych badaczy Czerwonej Planety, którzy najlepiej wykonali swoje zadania, Stowarzyszenie Polaris przewidziało specjalne nagrody w postaci zaproszeń do zwiedzania jedynego w Polsce modelu wnętrza stacji kosmicznej ISS – moduł Destiny Laboratory w skali 1:1, znajdującego się w Sopotni Wielkiej (gmina Jeleśnia).

Aby wziąć udział w zawodach marsjańskich należało jednak najpierw zwiedzić wszystkie stanowiska dydaktyczne bazy, na których koordynatorzy wbijali pieczątki do specjalnych Paszportów Marsjańskich.

Wstęp na imprezę w dniu 24 maja był bezpłatny i otwarty. Zwiedzanie zaplanowano w godz. od 10.00 do 18.00.

- Oficjalne wręczenie nagród dla zwycięzców odbędzie się jednak w Urzędzie Miasta w Żywcu w środę 28 maja o godz. 15.00. Dzieci będą mogły odebrać swoje bilety na stację kosmiczną "Youth Space Station" z rąk burmistrza Żywca Antoniego Szlagora - mówi Tomasz Terteka.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama