Dokładnie 22 maja 1995 r., tuż po dokonanej w Ołomuńcu kanonizacji naszego rodaka św. Jana Sarkandra, papież Jan Paweł II przyleciał helikopterem do Skoczowa. Tu, w mieście urodzenia świętego, przewodniczył dziękczynnej Eucharystii na wzgórzu Kaplicówka.
To była jedyna Eucharystia, jaką sprawował w utworzonej w 1992 r. diecezji bielsko-żywieckiej. Do ponad 300 tysięcy pielgrzymów mówił wówczas: "Przybywam, ażeby razem z wami, bez względu na to, jaka jest wasza wiara, jeszcze raz popatrzeć w oczy sprawie człowieka. Proszę wszystkich, którzy mnie słuchają, ażeby skupili się, ażeby skupili wszystkie siły w trosce o człowieka. Tych, którzy słuchają mnie z wiarą w Jezusa Chrystusa, proszę, ażeby skupili się w modlitwie o pokój i pojednanie...".
W dziesiątą rocznicę tego dnia na szczycie wzgórza, obok kaplicy św. Jana Sarkandra, w miejscu, gdzie stał polowy ołtarz, ustawiony został obelisk upamiętniający tamto wydarzenie. W jego sąsiedztwie posadzony został dąb pamięci, wyhodowany z nasion pobłogosławionych przez papieża. Te uroczystości odbywały się już po śmierci Jana Pawła II.
Ale za jego życia, zaledwie kilka miesięcy po wizycie w Skoczowie, narodził się pomysł upamiętnienia tej pielgrzymki poprzez organizowany w mieście cykl ekumenicznych koncertów. Miała to być zarazem forma odpowiedzi na kierowane przy okazji przyjazdu do nas apeli papieża o wzmożenie dążeń do jedności chrześcijan. Z takim projektem zapoznali Jana Pawła II organizatorzy festiwali "Musica Sacra". Przedstawiciele skoczowskiego stowarzyszenia Panorama Sztuki Chrześcijańskiej uzyskali jego błogosławieństwo. W ten sposób uczczono już pierwszą rocznicę pobytu papieża na Podbeskidziu.
Trwa XIX Festiwal "Musica Sacra"
22 maja rozpoczął się dziewiętnasty festiwal "Musica Sacra". Już o 10.00, dokładnie w rocznicę przybycia św. Jana Pawła do Skoczowa, "Barkę" na Kaplicówce zagrali trębacze: Czesław i Tomasz Greniowie.
Tego samego dnia o 19.00 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła rozpoczął się inauguracyjny festiwalowy koncert "Janowi Pawłowi II" w wykonaniu zespołu wokalnego "Afabre Cocinui". W programie znalazły się m.in. utwory Bacha, Vivaldiego, Chopina.
W piątek 23 maja o 17.00 w Muzeum Sarkandrowskim odbyło się otwarcie wystawy rzeźb prof. Jerzego Fobera "Ekspresja drewna", a o 18.00 w Teatrze Elektrycznym rozpoczęła się projekcja filmu "Świadectwo", zrealizowanego na podstawie książki kard. Stanisława Dziwisza. Tego dnia o 10.00 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła spotkanie dla dzieci - "Podróż do wnętrza muzyki" poprowadził Piotr Paszyna.
W sobotę 24 maja o 19.00 w ewangelicko-augsburskim kościele Trójcy Świętej w koncercie kameralnym "Słowa i dźwięki" wystąpią: bp Paweł Anweiler - słowo, Paweł Musialski - skrzypce, Bogumiła Faustyna Dunikowska - fortepian.
W niedzielę 25 maja w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła o 19.00 w koncercie finałowym, zatytułowanym "Z myślą o Mamie" na organach zagra Marek Kudlicki, a zaśpiewa Agnieszka Pias (sopran).