W Oświęcimiu odbywają się uroczystości dziękczynienia za kanonizację. Po dziękczynnej Eucharystii w kościele św. Maksymiliana koncertował ZPiT "Śląsk", który wykonał program "Santo Subito".
Wcześniej odbyła się konferencja poświęcona papieskiemu nauczaniu. Powstała też w bibliotece wystawa na ten temat. W planach na najbliższe dni są jeszcze: projekcja filmu "Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II" i spotkanie z reżyser Wandą Różycką-Zborowską (w czwartek o 18.00 w Oświęcimskim Centrum Kultury) oraz sobotni Marsz dla Życia i Rodziny.
Organizowany już po raz trzeci w Oświęcimiu Marsz dla Życia i Rodziny dedykowany będzie św. Janowi Pawłowi II i rozpocznie się w kościele św. Maksymiliana od wykładu (11.00), Eucharystii pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera (12.00), a zakończy trwającym do wieczora Piknikiem Rodzinnym w Zakładzie Salezjańskim.
Ks. prał. Józef Niedźwiedzki na wstępie wtorkowej Eucharystii, która była dziękczynieniem za dar kanonizacji papieża Polaka, zaznaczył, że pragnieniem organizatorów tych obchodów jest przypomnienie wszystkim, że wielkość człowieka mierzy się jego świętością.
Starosta Józef Krawczyk dodawał, że oświęcimianie, którzy 15 lat temu zadecydowali, by Jan Paweł II został honorowym obywatelem Ziemi Oświęcimskiej doskonale pamiętają, co zrobił dla nich. - Ślady jego działalności zostały nie tylko na betonowych posadzkach naszych kościołów, ale także w naszych sercach - mówił starosta oświęcimski.
Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Górny, przed laty budowniczy kościoła św. Maksymiliana i tutejszy proboszcz, który przypominał, że powstanie tej świątyni było również efektem starań i troski kard. Karola Wojtyły, później papieża Jana Pawła II. - Niech jego nauczanie i jego świadectwo życia, jego miłość do nas wszystkich towarzyszą nam codziennie - apelował hierarcha.
Oświęcim pamięta!
- Pamiętamy ten dzień: 7 czerwca - mówił bp Kazimierz Górny, rzeszowski biskup senior - w homilii przytaczając okoliczności, w jakich przygotowywana była pamiętna pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w 1979 r. i jego spotkanie z 600-tysięczną rzeszą wiernych na terenie byłego hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Dziękczynnej Eucharystii w kościele św. Maksymiliana przewodniczył bp senior Kazimierz Górny
Alina Świeży-Sobel /GN
Bp Górny, który przewodniczył Eucharystii, był wówczas w Oświęcimiu proboszczem i prowadził z mieszkańcami długie boje z komunistyczną władzą o wydanie zezwolenia na budowę kościoła św. Maksymiliana. Kamień węgielny dla tej świątyni papież pobłogosławił w Brzezince 35 lat temu, dokąd mieszkańcy oświęcimskiego osiedla zanieśli go wówczas idąc w pieszej pielgrzymce na spotkanie.
Jak wspominał, był proboszczem, którego nie uznawały komunistyczne władze, które piętrzyły wówczas niezliczone przeszkody przed papieską wizytą i nawet związana z przygotowaniami korespondencja musiała być oficjalnie sygnowana przez kurię w Krakowie, choć powstawała w Oświęcimiu.
- Ojciec Święty przyleciał wówczas helikopterem z Wadowic, pokłonił się św. Maksymilianowi w celi jego śmierci, modlił się pod Ścianą Śmierci, a potem, znowu helikopterem, przybył do Brzezinki. Tam rozpoczął Mszę Świętą, którą koncelebrował z kilkudziesięcioma kapłanami - byłymi więźniami obozów koncentracyjnych. Kapłani byli ubrani w ornaty czerwonego koloru. Nastrój był niesamowity. Wspaniałe chóry towarzyszyły modlitwie. Wysłuchaliśmy z wielką uwagą homilii, w której zwrócił uwagę na fundamentalne sprawy relacji między państwami. Mówił, że nigdy jeden naród nie może rozwijać się kosztem drugiego, za cenę jego podboju, zniewolenia, za cenę eksploatacji, za cenę śmierci. Przypominał o godności ludzkiej, zachowaniu norm moralnych - mówił bp Górny.
I nie musiał dodawać, że wspomnienie tamtego wydarzenia jest dla niego wciąż bardzo żywe. Podobnie jak słowa Jana Pawła II, który mówił do oświęcimian: "Budujcie kościół przy krzyżu!" - nawiązując do wytrwałych modlitw prowadzonych przez wiernych pod krzyżem na placu budowy.
"Santo Subito" na głosy
Za przypomnienie tamtego pamiętnego dnia obecności Jana Pawła II na oświęcimskiej ziemi, a także wspólną modlitwę podziękował bp. Górnemu Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia, dodając, że Jan Paweł II 35 lat temu przybył do Oświęcimia jako pasterz tutejszych wiernych, wcześniej wielokrotnie bywający tu wśród wiernych i wspierający ich w walce o kościół.
- Myślę, że ta pamięć jest szczególnie ważna dla młodego pokolenia, by pamiętało. jak trudno było zbudować tą świątynię - mówił prezydent Chwierut, który zaprosił także wszystkich obecnych kapłanów i wiernych na dedykowany świętemu papieżowi koncert pieśni religijnej w wykonaniu chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
W gronie jego słuchaczy był także przybyły już po Eucharystii bp senior Tadeusz Rakoczy.
A artyści w koncercie dedykowanym świętemu papieżowi wykonali m.in. "Bogurodzicę", "Ave Maria", "Panis Angelicus", "Czarną Madonnę", "Barkę", a także "Requiem" Mozarta, "Agnus Dei" Bizeta...