Jesteś na Mszy św.? Może w tej chwili ktoś właśnie zdaje egzamin?
Muzyka i liturgia
Organiści studiują teorię i praktykę muzyczną sześć lat. Na zakończenie w wybranym kościele grają na Mszy św.
- To towarzyszenie liturgii jest egzaminem, choć wierni nie mają o tym pojęcia - wyjaśnia dyrektor szkoły ks. Sławomir Zawada. - Absolwenci wybierają jeden z kościołów, najlepiej taki, w którym instrument daje możliwość wykorzystania wszelkich zdobytych w trakcie studiów umiejętności. Egzaminatorzy uczestniczą we Mszy św., przysłuchują się grze, po zakończeniu nabożeństwa wystawiają ocenę.
Kiedy na forum Konferencji Episkopatu pojawiało się, podniesione przez Duszpasterstwo Służby Liturgicznej, zagadnienie posługi kantora, bielska Szkoła Organistowska otworzyła wydział wokalny. Nauka w studium śpiewu kościelnego trwa cztery lata. Jej absolwenci, to dyplomowani kantorzy.
- Nie chodzi tu o tych, którzy śpiewają psalm w czasie liturgii słowa - wyjaśnia ks. Zawada. - To psałterzyści. Rolą kantora jest prowadzenie chórów i scholi oraz nauka śpiewu w kościele. I do takiej posługi przygotowuje studentów nasza szkoła.
Obchody jubileuszu
Na dziesięciolecie Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej zorganizowano okolicznościowy koncert dobroczynny. Poprzedziła je dziękczynna Eucharystia, której w kościele św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach przewodniczył bp Piotr Greger. W koncercie wystąpili uczniowie i wykładowcy Szkoły Organistowskiej. Był śpiew chóralny i popisy wirtuozerskie na organach. Uroczystość poprzedził dzień otwarty szkoły, mieszczącej się w tym samym budynku, co Kuria Diecezjalna. Odwiedzający mogli poznać uczniów i nauczycieli, program nauczania, bazę dydaktyczną, przy okazji dowiadując się więcej na temat możliwości podjęcia nauki w Szkole Organistowskiej. Informacje na temat szkoły można znaleźć na stronie internetowej www.dso-bielsko.pl.
Posłuchaj - ks. dr Sławomir Zawada o Diecezjalnej Szkole Organistowskiej: