Nowy numer 32/2022 Archiwum

Wytrwał w ringu z Muhammadem Ali

Zmarł najlepszy polski pięściarz, bielszczanin Zbigniew Pietrzykowski. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek 23 maja o godz. 12:00 w kościele Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Przewodniczyć im będzie bp Piotr Greger.

Legendarny polski pięściarz zmarł w wieku 79 lat w Bielsku-Białej. Zbigniew Pietrzykowski, który pochodził z Bestwinki, był 3-krotnym medalistą olimpijskim, 4-krotnym mistrzem Europy i 11-krotnym mistrzem Polski.

W 1960 roku podczas igrzysk olimpijskich w Rzymie jako jedyny Polak w historii stoczył pojedynek z młodszym o sześć lat Cassiusem Clayem, który później zmienił nazwisko na Muhammad Ali.

To był wspaniały pojedynek, ale tylko w dwóch pierwszych rundach. Pietrzykowski zastosował rozsądną taktykę walki, po dynamicznej pierwszej rundzie, w kolejnych stawał w miejscu, prowokując Amerykanina do wymiany ciosów.

Clay miał więcej sił niż Pietrzykowski, który wcześniej stoczył cztery inne walki turniejowe. Kiedy uświadomił sobie, że przegrywa, myślał nawet o przerwaniu pojedynku. Resztkami sił dotrwał jednak do końca. Zobacz archiwalny film dokumentalny o walce Pietrzykowski - Clay:

Zbigniew Pietrzykowski vs Cassius Clay (Muhammad Ali) - Rzym 1960
SplinterBoxing

Przegrał walkę o złoto, zdobywając jedynie srebrny medal. Ale dla rodaków pozostał bohaterem. W 2003 roku, z okazji 80-lecia Polskiego Związku Bokserskiego, zorganizowano plebiscyt na najlepszego polskiego pięściarza. Okrzyknięto nim właśnie Zbigniewa Pietrzykowskiego, który w rankingu wyprzedził nawet dwukrotnego mistrza olimpijskiego Zbigniewa Kuleja.

Zbigniew Pietrzykowski reprezentował Polskę podczas trzech igrzysk olimpijskich: w Melbourne (1956), w Rzymie (1960) i w Tokio (1964).

Przez niemal cały czas trwania kariery walczył w barwach klubu bokserskiego BBTS Bielsko-Biała. Jest rekordzistą - aż 44 razy walczył jako reprezentant Polski i wygrał 42 pojedynki. W trwającej 18 lat lat karierze stoczył łącznie 367 walk, z których 351 wygrał, 2 zremisował i 14 przegrał.

Pobił jeszcze inny rekord: w 136 walkach, które stoczył w lidze, wygrał... wszystkie!

Po zakończeniu kariery sportowej w 1968 roku został trenerem. W latach 90. pełnił mandat posła, był także członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Zobacz film dokumentalny o Zbigniewie Pietrzykowskim:

Zbigniew Pietrzykowski w Trans World Sport (polskie napisy)
SportBielski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama