Nowy numer 39/2023 Archiwum

Nie żyje ks. Andrzej Wąchal

Łodygowice Górne opłakują pierwszego proboszcza, budowniczego kościoła.

W niedzielę 18 maja nad ranem zmarł proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łodygowicach Górnych ks. kan. Andrzej Wąchal. Od wielu lat chorował. Uroczystości żałobne śp. ks. Andrzeja Wąchala rozpoczną się w środę 21 maja o godz. 15.00 importą i Mszą św. pod przewodnictwem ks. bp. Piotra Gregera. Mszę św. pogrzebową odprawi ks. bp Roman Pindel w czwartek 22 maja o godz. 14.00. Ks. Andrzej Wąchal spocznie na miejscowym cmentarzu, wśród parafian, którym poświęcił całe swoje kapłańskie życie.

Odszedł do Pana w 42. roku kapłaństwa. Jego wyjątkowość wynikała z faktu, iż Łodygowice były jedyną parafią, w jakiej posługiwał.

Skierował go do pracy w jedynej wówczas w Łodygowicach parafii świętych Szymona i Judy Tadeusza jako wikariusza, tuż po święceniach kapłańskich w 1972 roku, kardynał Karol Wojtyła.

Nie żyje ks. Andrzej Wąchal   Kościół w Łodygowicach Górnych został zbudowany dzięki staraniom ks. Andrzeja Wąchala lodygowice.pl Ks. Andrzej, jako wikariusz, pomagał w duszpasterstwie słynącemu z opinii świętości ks. proboszczowi Janowi Marszałkowi. W trakcie tej posługi został oddelegowany do tworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego i budowy kościoła w Łodygowicach Górnych.

Oddał się temu dziełu z całym zapałem, tak skutecznie, że w 1982 roku utworzono tutaj samodzielną parafię. Ks. Andrzej Wąchal był jej pierwszym proboszczem. Pracował do końca, choć w ostatnim czasie choroba coraz mocniej ograniczała jego siły.

Ks. Andrzej Wąchal był kolegą rocznikowym zmarłego dzień wcześniej ks. prałata Tadeusza Juchasa, kustosza sanktuarium Gaździny Podhala w Ludźmierzu.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast