Nowy numer 08/2024 Archiwum

Cieszyn pomaszeruje dla życia i rodziny

- Przez ten marsz chcemy dać radosne, rodzinne świadectwo o tym, co nam daje życie Ewangelią - mówią mężczyźni cieszyńskiego "Nikodema".

Już w najbliższą niedzielę 18 maja, Wspólnota "Nikodem" - Mężczyźni w Modlitwie, razem ze swoimi rodzinami oraz duchowym opiekunem o. Symplicjuszem Sobczykiem OFM, zapraszają na drugi już marsz dla życia i rodziny. Towarzyszy mu hasło: "Rodzina chroni - chrońmy rodzinę!".

Pięć miesięcy temu, Ania i Bertrand Bischowie - polsko-francuskie małżeństwo z Cieszyna - szli w pierwszej parze "Rodzinnego Poloneza", który rozpoczął I Chrześcijański Marsz dla Życia i Rodziny w mieście nad Olzą. Razem z nimi były ich córki, przyjaciele i ponad tysiąc osób, którym bliskie są wartości chrześcijańskiej, tradycyjnej rodziny.

- Jeżeli żyjemy Ewangelią, nawet cywilizacja śmierci nas nie przestrasza! - podkreśla Bertrand Bisch i inni ojcowie rodzin, mężowie - katolicy i protestanci, właściciele firm i pracownicy - których połączyła Wspólnota "Nikodem". Spotykają się przy cieszyńskim klasztorze franciszkanów. I to tam pod koniec ubiegłego roku narodziła się idea I Chrześcijańskiego Marszu dla Życia i Rodziny. Przeszedł on ulicami miasta 8 grudnia 2013 r.

- Chcemy zaświadczyć, iż chrześcijański model rodziny jest skutecznym środkiem walki przeciwko wszelkiej przemocy oraz wszelkiej dyskryminacji - mówi Bertrand Bisch. - Rodzina, będąca wspólnotą miłości i życia, realizuje się w małżeństwie, gdy mężczyzna i kobieta całkowicie oddają się sobie nawzajem i są gotowi przyjąć dar potomstwa. Życie człowieka jest święte od momentu poczęcia, aż do naturalnej śmierci. Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego pięknego regionu, którzy podzielają nasz pogląd w tej sprawie, na II Chrześcijański Marsz dla Życia i Rodziny!

Wielkie święto rodzin w Cieszynie rozpocznie się już w sobotę 17 maja o 18.00 rodzinnym wieczorem modlitwy i pieśni chrześcijańskiej w ewangelicko-augsburskim kościele Jezusowym. A w czasie spotkania m.in. świadectwo działania Ducha Świętego w małżeństwie, koncert w wykonaniu Chóru Wyższobramskiego i błogosławienie rodzin.

Nazajutrz, w niedzielę 18 maja, w samo południe, w kościele św. Marii Magdaleny (w pobliżu rynku) zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji rodzin.

A następnie:

- o 13.00 - zbiórka uczestników marszu na rynku,

- od 13.30 do 14.00 - wystąpienia i "Rodzinny Polonez",

- od 14.00 - marsz ulicami: Głęboką, Michejdy, Matejki.

W czasie marszu jego uczestnicy usłyszą m.in. świadectwa o pomyśle świętowania "poczęcin", czyli momentu poczęcia, o koncepcji teologii ciała zainicjowanej przez Jana Pawła II, o ruchu hospicyjnym w kontekście godności człowieka aż do momentu naturalnej śmierci. Zaplanowano także świadectwo młodych ludzi, którzy niedawno postanowili zmienić radykalnie swoje dotychczasowe imprezowe życie na codzienność z Panem Bogiem.

Po marszu - Piknik Rodzinny u sióstr boromeuszek (wiele atrakcji dla dzieci, dla wszystkich... grochówka!), a o 17.30 koncert uwielbieniowy poprowadzi zespół wspólnoty Szkoły Nowej Ewangelizacji "Zachaeus Life" z Zaolzia.

A tak było w czasie pierwszego Chrześcijańskiego Marszu dla Życia i Rodziny w Cieszynie: Pochód kolorowych szalików

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy