Nowy numer 08/2024 Archiwum

11 kościołów Miłosierdzia

Owoce pielgrzymki do Łagiewnik można znaleźć wkrótce w konfesjonale.

Drugą pieszą pielgrzymkę do Łagiewnik uwieńczył akt zawierzenia diecezji bielsko-żywieckiej Bożemu Miłosierdziu. Wypowiadając go w imieniu wiernych bp Roman Pindel modli się, by ci, którzy doświadczyli Bożego Miłosierdzia, głosili je słowem i czynem.

Na spełnienie tej obietnicy nie trzeba będzie długo czekać. Już od połowy września aż w 11 kościołach diecezji będzie można przystąpić do spowiedzi w ciągu dnia.

Do tej pory tzw. „stały konfesjonał” działał jedynie w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. W dni powszednie od 9.00 do 12.00 oraz od 14.00 do 17.00 dyżurował w tutejszym konfesjonale przynajmniej jeden kapłan. Posługę pełnili księża pracujący w dekanatach Bielska-Białej.

- Jeszcze kilka lat temu podczas dyżuru można było odmówić fragment brewiarza lub różaniec - mówią księżą. - W ostatnim czasie liczba penitentów jest tak duża, że na brak zajęcia w konfesjonale nie można narzekać.


Konfesjonał w Bielsku-Białej przy dworcu pozostanie - wyjaśnia bp Piotr Greger. Posłuchaj:

W podobnym wymiarze sześciu godzin w ciągu dnia będą spowiadać księża w żywieckiej konkatedrze. W dziewięciu innych kościołach diecezji konfesjonał będzie czynny po dwie godziny do południa i po południu. Kuria diecezjalna nie ogłosiła jeszcze listy kościołów, ale - jak mówi bp Greger - wybrano świątynie w ruchliwych miejscach, w pobliżu urzędów, miejsc i centrów handlowych, przystanków komunikacyjnych - słowem: tam, gdzie codziennie przemieszcza się duża liczba wiernych.

W konfesjonale posługę będą pełnić kapłani, pracujący w okolicznych parafiach. - Każdy ksiądz będzie miał dyżur w takim konfesjonale raz w miesiącu - wyjaśnia biskup pomocniczy. - Nie powinno to więc obciążać duszpasterzy, ani przeszkadzać w zwykłych obowiązkach parafialnych czy szkolnych.

Bp Greger zapowiada również, że przedsięwzięcie zostanie uroczyście zainaugurowane. Poprzedzi je wspólna celebracja sakramentu pokuty kapłanów z całej diecezji. Planuje się nawet zaproszenie specjalnie na tę okazję spowiedników z innych diecezji, aby nasi księża mogli przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.

W ten sposób, tak, jak jest to powiedziane w Akcie Zawierzenia, ci, którzy dostąpili Bożego Miłosierdzia, będą je głosić słowem i czynem.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy