Nowy numer 21/2018 Archiwum

Pat Metheny zagra w kościele w Bielsku

Legendarny gitarzysta i kompozytor Pat Metheny zagra razem ze swoim zespołem 29 maja w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej. Występ Pat Metheny Unity Group ma uświetnić Dni Bielska-Białej oraz jubileusz 25-lecia Bielskiego Centrum Kultury.

Świątynia w bielskich Aleksandrowicach jest znana w całej Polsce. W 2005 roku odbyła się tutaj światowa premiera III Kwartetu Smyczkowego "Pieśni śpiewają" Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu Kronos Quartet. W kościele koncertowali też m.in. The Hillard Ensambe z Janem Garbarkiem, Nigel Kennedy, Jean Luc-Ponty, Joe Henderson, Paco De Lucia, Wynton Marsalis, Charles Lloyd i Ornette Coleman, a także światowa legenda jazzu, pianista Chick Corea w duecie z wibrafonistą Gary Burtonem. W ubiegłym roku w ramach XVIII Festiwalu Kompozytorów Polskich w świątyni odbył się koncert z okazji 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego z udziałem samego jubilata za pulpitem dyrygenckim.

Pat Metheny Unity Group wystąpi w składzie: Pat Metheny – gitara, Chris Potter (saksofony tenorowy i sopranowy oraz klarnet), Ben Williams (akustyczny bas) i Antonio Sanchez (perkusja) a także włoski multiinstrumentalista Giulio Carmassi.

Zobacz wspólny utwór Pata Methenego i Anny Marii Jopek.

Pat Metheny & Anna Maria Jopek - Zupelnie Inna Ja (Always And Forever) 2002
Zsolt Réti

« 1 »

Zobacz także

 • tomek
  02.05.2014 01:56
  Zapewne zarówno proboszcz tejże parafii, jak i cały ten portal wiedzą, że:
  http://www.pastores.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=366%3Akoncerty-w-kocioach-po-vaticanum-ii&catid=49%3A5522012&Itemid=61&lang=pl

  ??

  A znają dzieło: "Duch Liturgii" ówczesnego jeszcze kard. J. Ratzingera?

  Ale chyba wszyscy maja to w czterech literach...
  doceń 3
 • Soplica
  02.05.2014 09:23
  A bileciki tylko po 120zł a dla "mniejszych, starszych itp" po 60zł.
 • Stefan
  02.05.2014 11:45
  Co to się wyrabia, świeckie koncerty po kościołach, Msze na stadionach (na Bashoborę było jednak taniej, mimo że na "Narodowym"). Ktoś tu wspomniał o przepisach. Ale przecież przpisy są właśnie po to, by je łamać.
  Z Bogiem.
  doceń 3
 • pp
  15.05.2014 00:54
  O koncertach w kościołach
  Instrukcja Kongregacji Kultu Bożego, 1987 r.

  "8. Użytkowanie kościołów reguluje kanon 1210 Kodeksu Prawa Kanonicznego: „W miejscu świętym dopuszcza się tylko to, co służy sprawowaniu i szerzeniu kultu, pobożności i religii, a zabrania się tego, co jest obce świętości miejsca”.

  Zasada, że kościół może być wykorzystywany do celów, które nie sprzeciwiają się świętości miejsca, stanowi kryterium. pozwalające otwierać podwoje kościoła przed koncertami muzyki sakralnej lub religijnej bądź je zamykać przed muzyką innego rodzaju. Wszak najpiękniejsza nawet muzyka symfoniczna sama w sobie nie jest muzyką religijną. Takie określenie musi wyraźnie wynikać z pierwotnego przeznaczenia utworów muzycznych lub pieśni, a także z ich treści. Jest niezgodne z prawem wykonywanie w kościele muzyki, która nie zrodziła się z inspiracji religijnej i została skomponowana z myślą o określonych środowiskach świeckich, niezależnie od tego, czy jest to muzyka dawna, czy współczesna, czy stanowi dzieło reprezentujące najwyższy poziom, czy też posiada charakter sztuki ludowej. Jej wykonywanie oznaczałoby brak szacunku wobec świętości kościoła, a także samego utworu muzycznego, który nie powinien być wykonywany w niestosownym dla niego kontekście.

  Na władzy kościelnej spoczywa obowiązek swobodnego wykonywania swoich uprawnień w miejscach świętych 7, a więc także podejmowania decyzji w sprawie użytkowania kościoła i troszczenia się o zachowanie jego sakralnego charakteru."
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma