Nowy numer 20/2024 Archiwum

Nowa rada stowarzyszeń katolickich

Podczas kwietniowego posiedzenia delegaci ruchów i stowarzyszeń katolickich wybrali diecezjalną radę. W posiedzeniu uczestniczył bp Roman Pindel.

- Ogromnie liczę jako biskup na powiew Ducha Świętego, który się przejawia w ludziach, którzy odkrywają nawrócenie, powołanie do działania i angażują się w sposób coraz bardziej czysty, piękny, oczyszczony z motywacji, które nie licują z chrześcijaństwem. Czasami bywa, że człowiek, który się być może nie zrealizował w życiu politycznym, gospodarczym. Pewnie to, co mówię, jest tylko marginesem rzeczywistości Kościoła, ale marginesem bardzo krzyczącym, bo wystarczy, że z czterdziestu grup modlitewnych jedna zacznie głosić herezję, a wszyscy na to zwracają uwagę. Gdyby stowarzyszenie dokonało jakiejś malwersacji, to jest  bulwersujące dla innych z tego powodu, że to jest stowarzyszenie katolickie - zaznaczał bp Roman Pindel, wskazując na odpowiedzialność, z jaką należy traktować swoje zaangażowanie w ruchach czy stowarzyszeniach katolickich.

- Osoby zaangażowane są tym bardziej wezwane do nawrócenia, bardziej niż ci, którzy są szeregowymi członkami Kościoła.  Dziś problemem bywa odnalezienie wspólnego języka, ale przecież jeśli organizacje są inspirowane przez tego samego Ducha Świętego, taki wspólny język powinny znaleźć – dodawał bp Pindel, zachęcając do otwierania się zwłaszcza na najbliższe otoczenie i dostrzeganie jego potrzeb oraz zagrożeń, którym jako katolicy mogą zaradzić.

W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli organizacji katolickich naszej diecezji i ich opiekun ks. dr. Franciszek Płonka. Bp Roman Pindel uczestniczył też w wyborach nowej diecezjalnej Rady RiSK.

W trakcie spotkania delegaci kilkudziesięciu organizacji i ruchów krótko zaprezentowali swoje środowiska. Wysłuchali też sprawozdań z dotychczasowej działalności rady, które przedstawiła Irena Olma z Akcji Katolickiej, kierująca jej pracami.  Jak przypomniała, wśród przedsięwzięć koordynowanych przez radę jest m.in. Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej.

Nowej RRiSK  przewodniczyć będzie ponownie Irena Olma, a w jej składzie znaleźli się także: Jadwiga Mikuła (Ruch Mamre), Piotra Czadankiewicz (Odnowa w Duchu Świętym), Krzysztof Gawłowski (KSM) i Jerzy Kupnicki (Rycerstwo Niepokalanej).

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy