Wystawa pod takim właśnie tytułem, otwarta niedawno w bielskiej Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury, ukazuje artystyczne poszukiwania Urszuli Miącz-Sobieraj i Wacława Sobieraja. Jest niezwykłym zapisem 40-letniej pracy twórczej małżonków.
Pochodzących z centralnej Polski i Lubelszczyzny artystów połączyły najpierw studia w Łodzi, a potem - wspólna fascynacja urokami beskidzkiego pejzażu. Dlatego, zgodnie z tytułem wystawy, oczarowani Beskidami, osiedli na stałe w Bielsku-Białej i tu tworzą od czterdziestu lat. - Byliśmy zgodni, by tu zamieszkać na stałe. Dzisiaj nie opuścilibyśmy łatwo tego miasta i okolicy, bo mamy tu tylu bliskich nam ludzi - mówiła wzruszona Urszula Miącz-Sobieraj.
Ona projektowała gobeliny i tkaniny unikatowe, on wypowiadał się początkowo za pośrednictwem grafiki, linorytu. Z czasem coraz mocniej przyciągał uwagę obojga beskidzki krajobraz, który skierował też ich twórcze zainteresowania w kierunku malarstwa. Spod pędzla Urszuli Miącz-Sobieraj wyszły nacechowane realizmem akwarelowe obrazy, czasem uzupełnione pastelowymi kredkami, przedstawiające beskidzkie krajobrazy, lasy i pełne kwiatów łąki.
Z kolei w dorobku malarskim Wacława Sobieraja jako efekt artystycznych poszukiwań pojawiły się olejne obrazy, na których obok pejzażu Beskidów pojawia się przestrzeń miejska i architektura Bielska-Białej, a także portrety, sceny religijne. Część prac można oglądać w kościołach, m.in. w bielskiej świątyni św. Pawła Apostoła, a wspólnym dziełem artystów jest kopia obrazu MB Częstochowskiej wykonana do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie.
- Sztuka bez odbiorcy nie istnieje, dlatego dziękujemy, że pozwoliliście jej zaistnieć przez tak liczny udział w tej wystawie. Po raz pierwszy umożliwia ona prześledzenie naszej drogi twórczej i zapoznania się z różnymi jej formami - mówił Wacław Sobieraj, dziękując gospodarzom galerii za umożliwienie tej prezentacji, a tłumnie przybyłym gościom, za obecność.
- Państwo Sobierajowie obchodzą właściwie dwa jubileusze, bo od 40 lat są też mieszkańcami Bielska-Białej i bardzo aktywnie działają w mieście, nie tylko na niwie artystycznej, ale i społecznej, bo przecież pan Wacław angażował się również w prace samorządy jako bielski radny - mówił Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej, do gratulacji dla jubilatów dołączając piękny bukiet kwiatów.
Z kwiatami i serdecznymi słowami uznania przybyło na ten wernisaż wielu gości, potwierdzając, że oczarowani Beskidami artyści swoją wrażliwością oczarowali także mieszkańców beskidzkiej ziemi.
Wystawę w Galerii ROK można oglądać do końca kwietnia.