Uczestnicy zajęć w Ośrodku Wspierania Rodziny w Bielsku-Białej przygotowali kiermasz swoich prac. Dochód przeznaczą na bieżącą działalność - m.in. bezpłatne warsztaty artystyczne i kulinarne dla wszystkich.
Piernikowe baranki w lukrze, babki klasyczne i w kształcie zajączków, pisanki, koszyczki wykonane najróżniejszymi technikami plastycznymi i drobiazgi, które mogą stać się ozdobą każdego świątecznego domu. Wszystko to można było zakupić dziś w czasie kiermaszu wielkanocnego, jaki przygotowali wolontariusze i uczestnicy zajęć w Ośrodku Wspierania Rodziny przy ul. Bystrzańskiej 55c w Bielsku-Białej.
Każda osoba, która dziś odwiedziła ośrodek, została ugoszczona przez wolontariuszy słodkim poczęstunkiem. Każdy mógł także zasięgnąć szczegółowych informacji o codziennej działalności placówki i jej ofercie. A jest w czym wybierać! To zarówno różnorakie warsztaty artystyczne, krawieckie, kulinarne, zajęcia komputerowe, a także zajecia edukacyjne dla dorosłych. A wśród nich "Szkoła dla rodziców" mających dzieci w wieku od 5 do kilkunastu lat.
- "Szkoła dla rodziców", to cykl dziewięciu spotkań warsztatowych dla wszystkich mam i ojców, którzy chcą pogłębić, ocieplić swoje relacje z dziećmi, rozwinąć umiejętności komunikacji z nimi, lepiej poradzić sobie z wyzwaniami, trudnościami i zapobiec błędom wychowawczym - tłumaczy Anna Turyna, psycholog, coach "Rodzicielstwa Bliskości". W czasie warsztatów rodzice uczą się m.in. jak słuchać, a nie tylko słyszeć dziecko, jak konsekwentnie, ale z szacunkiem wyrażać oczekiwania i ograniczenia, jak motywować dziecko do współpracy, do samodzielności, jak akceptować i nazywać uczucia.
W ośrodku ruszyły także warsztaty "Krainy bliskości - czyli jak wychować szczęśliwego i otwartego na świat człowieka". Zajęcia są nowością w ośrodku. To propozycja dla osób, które są, bądź planują być rodzicami - dla tych, którzy zastanawiają się jak wspierać rozwój swojego dziecka, jak dbać o to, żeby miało poczucie, że jest kochane, a świat w którym żyje ciekawym i pozytywnym miejscem.
Od stycznia w ośrodku swoje miejsce znalazła jeszcze jedna wyjątkowa wspólnota ludzi - samopomocowa grupa wsparcia dla rodziców adopcyjnych. Spotykają się w pierwszą i drugą środę miesiąca o godz. 17.30.
- Z ramienia naszego stowarzyszenia nad spotkaniami czuwa Maria Szlagura, ale w grupie tej nie ma lidera prowadzącego - mówi Grażyna Gębala, szefowa OWR. - Rodzice sami decydują o jakich sprawach chcą rozmawiać. Zauważamy wielką potrzebę istnienia takich spotkań. Tym serdeczniej zapraszamy wszystkich, którzy szukają wsparcia, odpowiedzi na swoje pytania, problemy w takiej grupie.
Trwają także comiesięczne spotkania tematyczne z dr Wiesławą Szcześniak - pediatrą. W każdy trzeci poniedziałek o 16.30 dr Szcześniak prowadzi wykłady na tematy medyczne nurtujące rodziców.