Nowy numer 38/2023 Archiwum

Bdb!

Kiedyś za tym skrótem kryła się najwyższa szkolna nota.

Dziś włączający się w akcję „Bdb” zasługują na szacunek i uznanie. Tym bardziej, że to ludzie młodzi, o których starsze pokolenie nie raz zdanie ma nie najlepsze.

„Bilet dla brata” - tak należy ów skrót rozszyfrować - jest akcją, w którą włączają się młodzi także z Podbeskidzia. Pierwsze zebrane na rzecz akcji ofiary złożyli już w minioną Niedzielę Palmową w bielskiej katedrze św. Mikołaja. Ofiary, nawet jeśli nominalnie niewielkie, mają tym większą wartość, że przecież składają je ludzie, którzy sami jeszcze nie zarabiają, co najwyżej dostają jakieś kieszonkowe albo parę groszy przy okazji imienin, urodzin albo Świąt. Zresztą na pieniądzach - także w tym przypadku - świat się nie kończy. Bowiem akcja „Bdb” najpierw ma ułatwić rówieśnikom zza wschodniej granicy przyjazd do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku, a potem także obejmuje opiekę nad nimi, ugoszczenie ich i wyżywienie, podczas światowego festiwalu młodości Kościoła. A z przyjęciem, ugoszczeniem i wyżywieniem wiąże się coś chyba w przypadku takich relacji najważniejszego: świadectwo.

W ostatnich dniach doświadczyłem huśtawki skrajnych nastrojów. Zaczęło się źle. Rozmawiałem z kolegami- księżmi. Narzekali powszechnie na rekolekcje dla młodzieży. Masakra - to jedno z łagodniejszych określeń, padających w ich kontekście. Frekwencja niszowa, na granicy błędu statystycznego, zaangażowanie żadne, porażka, depresja. I już myślałem, że na tym się sprawa skończy, gdy oto w niedzielę okazało się, że katedra pęka w szwach, że młodych jest więcej, niż w poprzednich latach. i księża nie zmieścili się w prezbiterium, ale część z nich musiała usiąść w ławkach, w nawie głównej. A może to właśnie z ich powodu tych młodych stawiło się więcej? Może ten duch ŚDM 2016 już zaczął wiać mocniej, niż Halny? Urosły palmy. Najwyższa sięgała sufitu kościoła. Jak oni, młodzi z Rajczy, ją tutaj przywieźli? Na dachu autokaru? Przegubowca? Ilu ich razem połączyło gromadzenie materiałów, podział obowiązków, zgodna, zaplanowana praca, koordynacja działań? Skończyło się dobrze, bardzo dobrze, Świadectwo i z góry na dół, same „Bdb”. I tak trzymać!
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy