Nowy numer 25/2021 Archiwum

22 lata temu powstawała nasza diecezja

We wtorek 25 marca o 17.00 w Książnicy Beskidzkiej odbędzie się spotkanie poświęcone 22. rocznicy erygowania diecezji bielsko-żywieckiej.

O wydarzeniach sprzed lat opowie gość spotkania: bp senior Tadeusz Rakoczy, któremu dedykowana jest wystawa fotografii "Dziękujemy za każdy dzień", prezentowana w Książnicy.

To będzie także finisaż wystawy fotograficznej, dokumentującej posługę pierwszego ordynariusza naszej diecezji - biskupa seniora Tadeusza Rakoczego. Na wystawie znalazły się zdjęcia wykonane przez dziennikarzy bielsko-żywieckiego "Gościa Niedzielnego" i publikowane na łamach tygodnika w ciągu tego okresu.

Wystawa powstała jako forma wyrażenia wdzięczności za pasterską posługę, którą w pierwszych latach wypełniło  organizowanie życia nowej diecezji, jej struktur i instytucji, a także - zgodnie z zamierzonym przez papieża Jana Pawła II poprzez powołanie nowych diecezji - zbliżenie biskupa do wiernych diecezji.

Jednym z ważnych elementów tej posługi była konsekracja świątyń, których w ciągu niespełna 22 lat bp Tadeusz Rakoczy dokonał ponad 80. Równolegle towarzyszył tym staraniom aktywny udział bp. Rakoczego  we wszystkich ważnych wydarzeniach społecznych, kulturalnych, naukowych regionu.

- Chcemy wrócić do tamtych pierwszych chwil i raz jeszcze spojrzeć i przypomnieć sobie te najważniejsze chwile minionych 22 lat: na papieską pielgrzymkę z 1995 roku, kanonizacje świętych rodaków, transgraniczne pielgrzymki i międzynarodowe modlitwy z udziałem biskupów z Czech i Słowacji, modlitwy na górskich szczytach, spotkania z młodzieżą, górnikami, sportowcami, naukowcami i góralami. To czas bogaty w ważne wydarzenia i za nie również chcemy przy tej okazji biskupowi Rakoczemu podziękować - mówi Bogdan Kocurek, dyrektor Książnicy Beskidzkiej, wraz z którym serdecznie zapraszamy do udziału w tym spotkaniu.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama