Nowy numer 25/2018 Archiwum

Chór ATH z nominacją do "Fryderyka"!

Wyróżniono płytę "Missa de Maria a Magdala" w wykonaniu bielszczan oraz Śląskiej Orkiestry Kameralnej, pod dyrekcją dr. Jana Borowskiego.

Płyta "Missa de Maria a Magdala" Pawła Łukaszewskiego w wykonaniu Chóru Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją dr. Jana Borowskiego otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2014 w kategorii "Album roku - muzyka współczesna".

- Nominacja w gronie tak wybitnych artystów jest  dla nas wielkim wyróżnieniem. Jesteśmy w tym zestawieniu jedynym zespołem złożonym z muzyków amatorów - mówi dr Jan Borowski, dyrygent i założyciel Chóru ATH.

Płyta została nominowana wraz z albumami nagranymi m.in. przez Polski Chór Kameralny, Polską Filharmonię Kameralną z Sopotu, Opium String Quartet oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku i Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego.

Muzykę na płycie tworzą soliści: Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska, sopran, oraz Tomasz Sadownik, baryton. Płyta została wydana w ubiegłym roku, nagrano ją w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. To pierwsze światowe nagranie tego utworu.

Msza powstała przed czterema laty, słowa napisał ks. Jacek Kwiatkowski, proboszcz ze szwajcarskiej parafii w Bremgarten, gdzie doszło do światowego prawykonania utworu.

Jak wyjaśnia dr Borowski, obaj autorzy, ks. Kwiatkowski i Łukaszewski, są zafascynowani postacią Marii Magdaleny. Autorzy "Mszy" wyraźnie wskazują na historię zapisaną w Ewangeliach. Według niej Maria z Magdali, uczennica Jezusa, była obecna przy jego męce i śmierci i jako pierwsza spotkała Zmartwychwstałego.

Fryderyki to najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody muzyczne przyznawane od 20 lat przez reprezentującą polskie środowisko muzyczne Akademię Fonograficzną. O nominację w tym roku walczyło łącznie 1110 artystów, albumów i singli.

Rozstrzygnięcie nagrody - 24 kwietnia podczas jubileuszowej 20. gali w Sali Kongresowej.

 

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma