Nowy numer 30/2021 Archiwum

Beskidzcy sportowcy w Soczi

Wśród 59 reprezentantów Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi aż dziewięcioro ma związki z Podbeskidziem.

Większość z nich urodziła się w Bielsku-Białej i w Cieszynie i trenuje w Klubach w Wiśle i w Bystrej. Nasi olimpijczycy to głównie narciarze, ale mamy też dwójkę snowboardzistów. Nie ma, niestety, mowy parytecie: w grupie naszych olimpijczyków są tylko dwie panie. Jedna z nich jest zawodowym żołnierzem i miłość do nart skutecznie łączy ze strzelaniem.

1. Maciej Bydliński, obecny mistrz kraju w supergigancie, superkombinacji i slalomie gigancie, uprawia narciarstwo alpejskie, ma 23 lata, urodził się w Szczyrku, trenował w miejscowym „Sokole”. Wielokrotny złoty medalista mistrzostw Polski. Zadebiutował w Pucharze Świata w Soelden w sezonie 2008/2009, ale najlepszy wynik wpisał na swoje konto rok temu, w austriackim Kitzbuehel; w superkombinacji zajął wówczas wysokie, 9. miejsce.

Beskidzcy sportowcy w Soczi   Magdalena Gwizdoń, pierwsza w PŚ biathlon.pl 2. Adam Cieślar, zawodnik kombinacji norweskiej, ma 21 lat, urodził się w Cieszynie, karierę zaczynał w KS Wisła Ustronianka, obecnie trenuje w AZS AWF Katowice. W Soczi będzie startował w biegach na 10 km i skokach na średniej i dużej skoczni. Adam jest trzykrotnym medalistą Uniwersjady 2013, w tym dwukrotnym złotym. Ma również pięć medali mistrzostw Polski.

3. Sebastian Gazurek, biegacz narciarski, ma 23 lata, pochodzi z Istebnej, trenuje w NKS Trójwieś Beskidzka. Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pojawił się 30 grudnia 2006 roku podczas zawodów Slavic Cup w Zakopanym w sprincie stylem dowolnym, gdzie zajął 24. miejsce. Jego trofea to medale mistrzostw Polski oraz siódme miejsce w sprincie drużynowym w zawodach Pucharu Świata.

4. Magdalena Gwizdoń, biathlonistka, jako pierwsza Polka w historii wygrała Puchar Świata (w szwedzkim Oestersund, w 2006 roku). Ma 24 lata, urodziła się w Cieszynie, mieszka w Lalikach, jest zawodowym żołnierzem, trenuje w KS Żywiec, jedna z najbardziej zasłużonych i doświadczonych olimpijek, wielokrotna medalistka mistrzostw Europy i Polski, w klasyfikacji poprzedniego Pucharu Świata zajęła 15. miejsce. Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Turynie (2006) i Vancouver (2010).

5. Paweł Klisz, biegacz narciarski, ma 21 lat, pochodzi z Bielska-Białej, trenuje w LKS Klimczok Bystra. Trzy lata temu debiutował na arenie międzynarodowej podczas zawodów FIS w Szklarskiej Porębie, gdzie zajął 13. miejsce w biegu na 10 km stylem klasycznym. W ubiegłym roku zdobył dwa złote medale mistrzostw Polski: w biegu na 30 km stylem dowolnym i na 50 km stylem klasycznym.

6. Mateusz Ligocki, snowboardzista, dwukrotnym olimpijczykiem, ma 31 lat, pochodzi z Cieszyna, trenuje w klubie AZS AWF Katowice. Dwukrotnie zdobył złoty medal w snowcrossie. Jako pierwszy polski snowboardzista stanął na podium (2004). Jest wielokrotnym mistrzem polski, startował w Igrzyskach Olimpijskich w Turynie w 2006 roku i w Vancouver w 2010 roku. Jego brat Michał oraz kuzynka Paulina również uprawiają snowboarding.

7. Michał Ligocki, snowboardzista, specjalizuje się w „rynnie” (half-pipie). Ma 30 lat, pochodzi z Cieszyna. 15 lat temu debiutował na zawodach FIS Race w Zakopanem. Na mistrzostwach świata juniorów w half-pipie w 2003 roku zajął ósme miejsce. Cztery lata później na uniwersjadzie w Turynie wywalczył złoto.

Beskidzcy sportowcy w Soczi   Piotr Żyła: 232,5 m to jego najdłuższy skok AFP 8. Agnieszka Szymańczak, biegaczka narciarska, ma 29 lat, urodziła się w Bielsku-Białej, zawodniczka LKS Klimczok Bystra, ma w dorobku wiele medali mistrzostw Polski, sukcesy indywidualne i sztafetowe.

9. Piotr Żyła, skoczek narciarski, ma 27 lat, urodził się w Cieszynie, mieszka w Wiśle, jego żoną jest kuzynka Adama Małysza Justyna. Trenuje w KS Wisła Ustronianka. 26 lutego 2012 roku podczas konkursu drużynowego oddał swój skok życia (232,5 m), pobijając nim rekord Polski w długości lotu, należący wcześniej do Adama Małysza. Brązowy medalista drużynowych mistrzostw świata w Val di Fiemme w 2013 roku. Ma na koncie 10 medali (w tym dwa złote) zimowych i letnich Mistrzostw Polski w skokach narciarskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama