Nowy numer 04/2020 Archiwum

Gigantyczny ośrodek narciarski powstanie w Beskidach?

W Beskidzie Małym, na stokach Potrójnej, Turonia, Klimaski i Leskowca ma powstać sieć wyciągów narciarskich - informuje "Dziennik Zachodni". Gondole, kanapy i kryty, całoroczny stok mają ściągnąć narciarzy. Ekolodzy protestują.

Plany przewidują również infrastrukturę towarzyszącą (parkingi, naśnieżanie, oświetlenie), połączenie stacji górnych wyciągów kolejami gondolowymi, a także budowę krytego stoku narciarskiego do całorocznego uprawiania narciarstwa u podnóża Turonia. Ten gigantyczny kompleks narciarski na granicy Śląska i Małopolski chce zbudować właściciel ośrodka narciarskiego na Czarnym Groniu w Rzykach (gm. Andrychów).

- Chcemy wybudować kilkanaście wyciągów narciarskich. Do obecnej lokalizacji dojdzie Góra Potrójna, Turoń, Leskowiec oraz tereny w stronę Ponikwi. Sieć stacji narciarskich połączona zostanie kolejami gondolowymi. To są miejsca do wykorzystania narciarstwa zjazdowego, ale nie tylko. mówi Tomasz Andrejko.

W planach jest również  trasa narciarstwa biegowego. Sieć kolei gondolowych, które będą mogły dowieźć turystę narciarza do dowolnej stacji i sprawi, że nie będzie potrzeby budowy dużych, centralnych parkingów, a każdy z turystów będzie mógł w kilkunastu miejscach parkingowych pozostawić samochód i mieć dostęp do wszelkich obiektów kompleksu wypoczynkowo-sportowego.

Ale decyzja jeszcze nie zapadła. Nie akceptują budowy mieszkańcy, ekolodzy, a i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie ma wątpliwości. Dyrekcja uznała m.in., że tak potężna inwestycja naruszy równowagę przyrodniczą w Beskidzie Małym - czytamy w "Dzienniku Zachodnim".

Gigantyczny ośrodek narciarski powstanie w Beskidach?   Zaprezentowana przez inwestora planowana lokalizacja obiektów www.andrychow.pl

« 1 »
 • Matthias
  30.01.2014 14:14
  Ciekaw jestem, kto przy obecnych warunkach klimatycznych będzie aż tak skłonny do ryzyka, by sfinansować ten projekt. Ile dni w tym sezonie mieli śnieg w tym rejonie? A uprawianie narciarstwa pod dachem kojarzy mi się z kolarstwem na rowerkach treningowych.
 • Angus
  30.01.2014 14:25
  @Dadon Bo jest pewna różnica w wysokości i powierzchni między Alpami ( pojęcie dość szerokie i ogólne zresztą) i Beskidem Małym. Leskowiec ma trochę ponad 700 mnpm, śniegu tam na lekarstwo. To umozliwia co najwyżej istnienie jakiś mikro - orczyków a nie stacji narciarskiej. Utopia i w dodatku szkodliwa.
  doceń 0
 • Antoni
  31.01.2014 00:11
  Przez 10 miesięcy ośrodek będzie stał pusty, chyba, że śnieg będą dowozić ze Skandynawii.
  doceń 0
 • Stanisław_Miłosz
  31.01.2014 23:35

  Ja bym jeszcze sieć wyciągów poprzetykał siecią wiatraków. Połączył przyjemne z pożytecznym. Na każdym wierchu wierchu wiatrak z tanią energią. Krajobraz też by na tym zyskał.

   

  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama