GN 24/2021 Archiwum

U papieża Franciszka w biskupiej grupie A

Nie chodzi tu o ligę piłkarską, ale o... wizytę biskupów ad limina apostolorum w Watykanie.

Pasterze z Podbeskidzia - biskup ordynariusz Roman Pindel i biskup pomocniczy Piotr Greger - od soboty 1 lutego będą uczestniczyć w wizycie ad limina apostolorum u papieża Franciszka w Watykanie. Są w jednej grupie z biskupami z naszej metropolii - z Krakowa, Tarnowa i Kielc, a metropolia krakowska wraz z pasterzami z metropolii warszawskiej i z biskupem polowym tworzą tak zwaną grupę "A” podczas wizyty w Rzymie. Pozostałych biskupów przyporządkowano do grup "B' i "C".

To jest rodzaj wizytacji, podczas której składamy relację z prowadzenia diecezji. Cała dokumentacja sprawozdawcza została przekazana do Rzymu już w czerwcu ubiegłego roku. Poszczególne dykasterie zapoznały się z ich treścią, podczas wizyty biskupi zapoznają się z ich uwagami. Ale najważniejsze jest osobiste spotkanie z papieżem Franciszkiem, które odbywa się u grobów apostołów - ad limina apostolorum - stąd nazwa tej wizyty.

- Już w poniedziałek 3 lutego nasza grupa w liczbie około 30 biskupów spotka się w ojcem św. Franciszkiem - mówi bp Piotr Greger. - Spotkanie odbędzie się w samo południe w papieskiej bibliotece. Kolejne spotkanie z papieżem, tym razem już wszystkich biskupów z Polski, odbędzie się pod koniec wizyty, w piątek 7 lutego.

Podzieleni na grupy biskupi odwiedzą najważniejsze kongregacje watykańskie. Już w czerwcu ubiegłego roku przesłano im dokumenty, relacjonujące działalność diecezji w sferze duszpasterskiej, katechetycznej, powołaniowej i gospodarczej. Pracownicy kongregacji zapoznali się z raportem, którego podsumowanie dokona się teraz, podczas wizyty biskupów.

- Jesteśmy też gotowi na przyjęcie uwag, które mogą nasuwać się w kongregacjach, po zapoznaniu się z przesłanymi wcześniej dokumentami - mówi bp Piotr Greger. - Wizyta ad limina apostolorum jest podobna do wizytacji kanonicznej w parafii, tyle tylko, że jej zakres obejmuje całą diecezję.

- Spotkania będą miały charakter roboczy, ale najważniejszym celem wizyty jest umocnienie więzi z następcą św. Piotra papieżem Franciszkiem, uznanie jego zwierzchnictwa oraz przyjęcie jego rad i zaleceń - dodaje bp Piotr Greger.

Posłuchaj, co bp Piotr Greger mówi o celu i programie wizyty biskupów polskich w Rzymie:

Bp Piotr Greger mówi o programie wizyty biskupów w Rzymie.

Wizyta ad limina apostolorum jest też okazją do spotkania i wspólnej modlitwy polskich biskupów. Wspólnie będą celebrować Eucharystię we wszystkich czterech rzymskich bazylikach: Matki Bożej Większej, św. Jana na Lateranie, św. Piotra w Watykanie - przy grobie bł. Jana Pawła II oraz u św. Pawła za Murami.

Miejscem spotkań biskupów będzie także Instytut Polski i Kolegium Polskie w Rzymie. Pasterzy podejmie również Piotr Nowina-Konopka, ambasador Rzeczpospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama