Rodziny Domowego Kościoła z całej diecezji wraz z biskupem Tadeuszem Rakoczym przyjechały do sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu na swoje spotkanie opłatkowe.
- Ks. Zbigniew Paprocki, kustosz sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu kilkakrotnie zapraszał nas do siebie. Ale nie spodziewał się, że jego zaproszenie zostanie tak zinterpretowane - śmieją się Anita i Krzysztof Tyrybonowie, diecezjalna para Ruchu Domowego Kościoła. - Zadzwoniliśmy z zapytaniem czy możemy odwiedzić parafię św. Mikołaja. Szczegół tkwił w tym, że razem z naszą rodzinką... miała przyjechać cała wspólnota Domowego Kościoła diecezji bielsko żywieckiej! I tak po przygotowaniach, w których główny ciężar odpowiedzialności wzięła na siebie para rejonu wiślańsko-cieszyńskiego Małgosia i Czarek Borowscy nadszedł ten dzień!
Spotkanie rodzin rozpoczął ksiądz kustosz od zapoznania pielgrzymów z historią łaskami słynącej figury św Mikołaja, która w kilku scenach jest także zapisana na witrażach bocznych.
- Ks. Zbigniew zachęcił nas, aby - jak to jest tutaj przyjęte - po potarciu figurki umieszczonej w ołtarzu, odmówić z wiarą litanię do św. Mikołaja przez dziewięć kolejnych dni - relacjonują Tyrybonowie. - I już o 14 00 rozpoczęliśmy Eucharystię, poprzedzoną gorącym i serdecznym przywitaniem biskupa Tadeusza Rakoczego. Podziękowaliśmy też w imieniu rodzin Domowego Kościoła za otwarte serce pasterza, czas poświęcony rodzinom i w obronie rodzin, za troskę i opiekę w ciągu 22 lat służby i prowadzenia nas w diecezji bielsko-żywieckiej.
W homilii ksiądz biskup dziękował za Domowy Kościół - ruch małżeńsko-rodzinny świeckich w Kościele, który funkcjonuje od początku powstania diecezji. Zachęcał do pogłębiania wiary przez modlitwę, Eucharystię, świadectwo: - Bądźcie Kościołem we współczesnym świecie, pełnym kryzysów i odstępstw - mówi biskup senior, przypominając także słowa czytanej wcześniej Ewangelii, w której Pan Jezus mówi do Jana Chrzciciela: - „Pozwól teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe". Jezus staje wśród grzeszników i jest z nimi, siada z nimi do stołu, przybliża się do krzyża i umiera na nim, jakby był grzesznikiem […] Nikt nie czyni się człowiekiem sam. Nikt nie może uczynić się chrześcijaninem z własnej woli. Jest to dar, a początkiem tego daru jest Chrzest Święty - podkreślał biskup Rakoczy.
Słowami błogosławionego Jana Pawła II „Posługa ewangelizacyjna rodziców chrześcijańskich jest swoista i nie do zastąpienia: nabiera ona cech typowych dla życia rodzinnego, na które winny się składać miłość, prostota, konkretne i codzienne świadectwo” oraz słowami papieża Benedykta XVI „w […] procesie wychowawczym główną rolę odgrywa w konkretnych sytuacjach świadek”, biskup podkreślił rolę rodziców w przekazywaniu wiary dzieciom poprzez świadectwo życia: - Proszę was drodzy rodzice, abyście byli świadkami dla swoich dzieci i dla ludzi, których spotykacie na swej drodze - zaapelował biskup.
Na zakończenie Mszy św. ks. Jerzy Musiałek moderator diecezjalny oazy rodzin jeszcze raz podziękował za 22-lata posługi biskupa Tadeusza .
Nim przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem i spotkanie przy stole, w kościele z koncertem kolęd wystąpiła schola liturgiczna "Agni Novi" z Pogórza i Jasienicy pod dyrekcją Ewy i Pawła Sowów.