Od konsekracji dziewicy aż po nominację biskupią, czyli 10 najważniejszych, najbardziej znaczących - naszym zdaniem - wydarzeń roku 2013.
7. Maszerowali dla życia
Aż dwa Marsze dla życia - w sumie 4000 osób - przeszły w Oświęcimiu (30 czerwca) i w Cieszynie (8 grudnia). Dzieci i rodzice, księża, siostry zakonne, parlamentarzyści, wierni kościołów chrześcijańskich - bo marsze były ekumeniczne - skandowali hasła, w rodzaju „Chłopak, dziewczyna to zdrowa rodzina”. Marsz w Oświęcimiu zakończył się koncertem na stadionie. W Cieszynie pojawił się gość - francuski działacz pro-life Bertrand Bisch. „To spotkanie nie jest skierowane przeciwko komuś, lecz ma na celu obronę życia” - podkreślił w liście do uczestników marszu bp Tadeusz Rakoczy. Marsz w Oświęcimiu odbył się już po raz drugi. W Cieszynie to była premiera.
Więcej o Marszu w Oświęcimiu TUTAJ
Więcej o Marszu w Cieszynie TUTAJ
8. Gościliśmy ks. Bosko
Św. Jan Bosko został patronem Oświęcimia. Założone przezeń zgromadzenie salezjańskie ma tutaj pierwszy dom na ziemiach polskich. Na tytuł zezwoliła Stolica Apostolska, a z prośbą w tej sprawie wystąpiły władze miasta, poparte przez bp. Tadeusza Rakoczego. Nadanie patronatu nastąpiło 17 sierpnia. W tym czasie w Oświęcimiu gościły relikwie św. Jana Bosko, które od 27 maja nawiedzały salezjańskie parafie w całej Polsce. Przełom lipca i sierpnia półtonowy relikwiarz z ubraną w ornat woskową figurą ks. Bosko spędził w Szczyrku na Górce.
Więcej czytaj TUTAJ
9. Złoty jubileusz bp. Tadeusza
Za 50-lecie kapłaństwa dziękował Bogu bp Tadeusz Rakoczy. Uroczystości odbyły się w czerwcu w bielskim kościele Serca Pana Jezusa, a także w rodzinnych Gilowicach oraz w Krakowie-Łagiewnikach. W kwietniu biskup ukończył 75. rok życia i - zgodnie z przepisami Prawa Kanonicznego - złożył na ręce ojca świętego rezygnację z urzędu biskupa diecezji. Rezygnacja został przyjęta 16 listopada. Następcą pierwszego w historii biskupa diecezji bielsko-żywieckiej papież minował ks. prof. Romana Pindla, dotychczasowego rektora seminarium w Krakowie.
10. Biskup Roman Pindel
16 listopada papież Franciszek mianował ks. prof. Romana Pindla drugim w historii biskupem diecezji bielsko-żywieckiej. Biskup nominat przeżywa rekolekcje przed konsekracją, która odbędzie się w bielskiej katedrze św. Mikołaja w poniedziałek 6 stycznia o 15.00. Uroczystość będzie połączona z ingresem, czyli liturgicznym objęciem rządów w diecezji. Natomiast kanoniczna, czyli administracyjna część procedury odbędzie się nazajutrz - 7 stycznia, w samo południe, w siedzibie Kurii Diecezjalnej.
Nowy ordynariusz był przez 31 lat kapłanem archidiecezji krakowskiej, ma 55 lat, pochodzi z Wadowic. Jest profesorem zwyczajnym, specjalizuje się w biblistyce. Jako zawołanie biskupie wybrał słowa z listu św. Pawła do Filipian: „Verbum Vitae Continentes” - „Trzymając się Słowa Życia”. W herbie będzie miał krzyż jerozolimski i wpisaną weń otwartą księgę z literami alfa i omega.
Wszystko o biskupie-nominacie TUTAJ