Nowy numer 39/2023 Archiwum

Górnicza pielgrzymka na Górkę

Na kopalni sami mężczyźni, a za patronkę mają kobietę!

Górnicy z Jastrzębia Zdroju pielgrzymowali w wigilię uroczystości Chrystusa Króla do sanktuarium NMP Królowej Beskidów na Górce w Szczyrku. Przy boku mężczyzn w galowych mundurach stanęły ich żony i matki. Wspólnej Eucharystii przewodniczył kustosz szczyrkowskiego sanktuarium ks. Stanisław Oskwarek, a okolicznościowe kazanie wygłosił ceremoniarz sanktuarium ks. Piotr Wala, sam wywodzący się w górniczej rodziny z Jastrzębia.

- W miejscu gdzie tylu mężczyzn pracuje niemal jednocześnie nad wszystkim czuwa szczególna kobieta, św. Barbara. Ale też potrzeba wyjść z podziemi i wyjechać na Górkę, aby do tego kobiecego grona dołączyła ta szczególna, Wspomożycielka Wiernych - powiedział w kazaniu. Zachęcił też przybyłych do sanktuarium rodaków, by pielęgnowali tradycje rodzinne.

W pielgrzymce uczestniczyły poczty sztandarowe, orkiestra a także władze kopalni. Pielgrzymka była okazją do podsumowania Roku Wiary i wyznania wiary, na jego oficjalne zakończenie.

Pielgrzymka jastrzębskich górników na Górkę w Szczyrku ma już wieloletnią tradycję. Tradycyjnie odbywa się pod koniec listopada, na kilka dni przed obchodami patronalnego święta górników ku czci św. Barbary. Szczyrkowskie sanktuarium jest miejscem indywidualnych odwiedzin górników i ich rodzin także w sezonie letnim i narciarskim, kiedy pracujący w śląskich kopalniach przyjeżdżają w Beskidy na wypoczynek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy