Nowy numer 38/2023 Archiwum

Lider PŚ skakać uczył się przy parafii

Krzysztof Biegun, zwycięzca niedawnego inauguracyjnego konkursu indywidualnego o Puchar Świata w skokach narciarskich w sezonie 2013/2014 w Klingenthal to wychowanek Parafialnego Klubu Sportowego "Olimpijczyk" w Gilowicach na Żywiecczyźnie.

„Mimo młodego wieku, to poważny, spokojny zawodnik i wróżę mu przyszłość” – zachwala 19-letniego Gilowiczanina prezes klubu, Henryk Pasko. Choć Parafialny Klub Sportowy w Gilowicach istnieje od 1998 roku, sekcja skoków narciarskich zaczęła funkcjonować dopiero w 2003 roku i powstała na prośbę rodziców kilku młodych zawodników, którzy chcieli iść w ślady Adama Małysza. Jednym z pierwszych, którzy pojawili się w tej sekcji był młody Krzysztof Biegun. Po 5 latach przeszedł do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku.

„Nie był od razu najlepszy, byli inni lepsi, ale jest wytrwały systematyczny, ambitny” – opowiada Pasko i wyraża nadzieję, że największe sukcesy dopiero przed skoczkiem. Przypomina, że dzięki podpisaniu umowy z Polskim Związkiem Narciarskim w sprawie Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich w Gilowicach powstał kompleks dwóch małych skoczni K-14 i K-20 – jedyne takie przedsięwzięcie na Żywiecczyźnie. Biegun z wynikiem 24,5 m jest wciąż rekordzistą większego obiektu. „To są małe odległości, ale od takich wszyscy zaczynają” – dodaje działacz od lat związany z ruchem Parafiad.

Obecnie oprócz sekcji skoków narciarskich i kombinacji norweskiej, w Parafialnym Klubie Sportowym działa sekcja piłki nożnej, siatkówki, tenisa stołowego i biegów narciarskich, a także specjalna sekcja dla osób niepełnosprawnych. Trenuje w nich kilkadziesiąt chłopców i dziewcząt.

Pasko jest przekonany, że będzie jeszcze głośno o innych wychowankach „Olimpijczyka” i wskazuje na Anię Twardosz, która w październiku br. zdobyła tytuł Mistrza Polski w skokach narciarskich wśród dziewcząt młodszych.

Proboszcz gilowickiej parafii św. Andrzeja Apostoła, ks. kan. Wacław Kozicki podkreśla, że Krzysztof Biegun pochodzi z rodziny wierzących i praktykujących katolików. „Zresztą wszyscy widzą, że nie wstydzi się swej wiary i znaku krzyża, gdy się żegna przed skokiem” – zauważa kapłan, który znany jest także z pięknych parad bramkarskich, gdy staje na bramce w drużynie księży podczas towarzyskich meczów piłkarskich.

Z Gilowic pochodzi znany bokser Tomasz Adamek, a także biskup senior Tadeusz Rakoczy.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy