Nowy numer 48/2023 Archiwum

Biskup Roman Pindel

16 listopada 2013 roku papież Franciszek mianował ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej ks. prałata Romana Pindla, do tej pory rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Drugi w dziejach diecezji bielsko-żywieckiej jej ordynariusz pochodzi z Wadowic. Urodził się w 1958 r. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Andrychowie. Po maturze rozpoczął studia teologiczne i kapłańską formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. 22 maja 1983 r. otrzymał święcenia kapłańskie w katedrze na Wawelu. Od 1986 r. kontynuował studia w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Uwieńczył je w 1990 r. doktoratem, a w roku 2005 otrzymał tytuł profesora.

Ks. prof. dr hab. Pindel kierował Katedrą Hermeneutyki Biblijnej i Judaistyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jest autorem 20 książek i ponad 70 artykułów naukowych z zakresu biblistyki oraz licznych publikacji popularnonaukowych, a także różnych sesji formacyjnych.

Jako biblista przypominał wielokrotnie: - Kto czyta Pismo Święte, daje Bogu możliwość przemówienia do siebie codziennie, w sposób żywy, skuteczny i bezpośredni. Takiej mocy, trafności ani skuteczności nie ma żadne ludzkie słowo, nawet najbardziej świętego człowieka. Jest to też najzdrowszy pokarm, jakim możemy żywić naszą wiarę, umacniać naszą nadzieję i karmić miłość...

Pracę naukową ks. prof. Pindel łączył z duszpasterstwem Odnowy w Duchu Świętym, będąc m.in. asystentem kościelnym miesięcznika “List”. W latach 2004-2011 pełnił funkcję ojca duchownego, a od 2011 r. - rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Rok temu został wybrany na przewodniczącego Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce.

Ingres biskupa Romana Pindla do katedry św. Mikołaja w Bielsku-Białej połączony był z przyjęciem sakry biskupiej i odbył się 6 stycznia 2014 r. Ingres do konkatedry Narodzenia NMP w Żywcu miał miejsce 19 stycznia.

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy