Nowy numer 04/2020 Archiwum

Bielsko ma nowego biskupa!

Ks. prof. dr hab. Roman Pindel został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem bielsko-żywieckim. 55-letni ks. Pindel jest cenionym biblistą, pedagogiem, koordynatorem Odnowy w Duchu Świętym archidiecezji krakowskiej. W 2011 r. został rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. We wrześniu 2013 wybrano go na nowego przewodniczącego Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych diecezjalnych i zakonnych.

Ks. prof. dr hab. Roman Pindel urodził się w 1958 r. W 1990 roku obronił doktorat z zakresu biblistyki. Napisał pracę pt. "Chrystus jako arcykapłan współczujący według Listu do Hebrajczyków". W 2001 r. habilitował się na podstawie rozprawy "W obronie prawdy Ewangelii. Analiza literacko-retoryczna Ga 1,11–2.21".

Ks. Pindel jest profesorem biblistyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Pełni funkcję kierownika Katedry Hermeneutyki i Judaistyki. Specjalizuje się w egzegezie Nowego Testamentu.

Od 2004 r. był ojcem duchownym krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, a w 2011 r. został jego rektorem. Jest duszpasterzem i koordynatorem grup modlitewnych Odnowy w Duchu Świętym archidiecezji krakowskiej oraz delegatem biskupa ds. nowych ruchów religijnych.

Ks. Pindel jest autorem wielu książek poświęconych Nowemu Testamentowi, jak również problemom duszpasterskim, małżeństwa i rodziny, m.in.: "Kapłaństwo w Biblii" (1992), "To, co z Ducha Świętego: egzegeza wybranych tekstów Nowego Testamentu" (1997), "Uzdrowienie przez słowo Boże" (2002), "Magia czy Ewangelia?: konfrontacja głosicieli Ewangelii ze światem magicznym w ujęciu Dziejów Apostolskich" (2003), "Aby dobrze wyjść z rodziną... i to nie tylko na zdjęciu: biblijne spojrzenie na problemy małżeństwa i rodziny" (2004), "Życie wspólnoty w świetle Słowa Bożego" (2004), "Gdy już przyszedłeś na Mszę Świętą" (2005), "Poznać Pawła Apostoła: lektura wybranych fragmentów Dziejów Apostolskich i Listów św. Pawła" (2008), "Naśladując Chrystusa-sługę" (2007), "Sztuka zarządzania sobą" (2008), "Kapłan. Pasjonat i specjalista od kontaktów z Bogiem" (2009).

« 1 »
 • ryszard stan
  16.11.2013 14:04
  duch sw.niech prowadzi nowego biskupa
  doceń 8
 • mnJ+
  16.11.2013 14:28
  Miałam ogromną przyjemność uczestniczyć w wykładach prowadzonych przez tego Kapłana. To właśnie On mnie zafascynował lekturą Pisma Świętego, dzięki Niemu też zaczęłam się interesować Biblią pod kątem naukowym.
  Będę Mu za to wdzięczna do końca życia :) Ma moją modlitwę.
  doceń 6
 • katolik
  16.11.2013 16:15
  Oby potrafił odróżnić Boga od diabła, bo w 1958 roku zmienił się duch. Niełatwo odróznic Boga od diabła:
  "I nic dziwnego. Sam bowiem szatan podaje się za anioła światłości." 2Kor 11: 14
  doceń 1
 • lewy tygrysek
  16.11.2013 16:56
  Przecież rektorzy i profesorowie mieli już nie być wybierani biskupami. W czerwcu papież mówił nuncjuszom: "Ktoś może być wielkim teologiem, wybitnym umysłem – niech idzie na uniwersytet, tam zrobi wiele dobrego. Ale tu potrzebujemy pasterzy. Niech będą ojcami i braćmi, niech będą łagodni, cierpliwi i miłosierni. Niech kochają ubóstwo - wewnętrzne jako wolność dla Boga, a także zewnętrzne jako prostotę i umiar w życiu. Niech nie mają psychiki «książęcej». Uważajcie, by nie byli ambitni, nie dążyli do biskupstwa".
  Widać gadanie sobie, dla gawiedzi, a praktyka sobie. Stąd spodziewać się można, że tym samym torem potoczą się osławione reformy w Kurii Rzymskiej. Będzie dużo szumu, żeby wszystko zostało tak, jak jest. Najlepszy dowód, że nie ma woli zmian, to fakt, że w dalszym ciągu prefektem Kongregacji Nauki Wiary pozostaje abp G.L. Müller, największa porażka nominacyjna Benedykta XVI, fundamentalistyczny fanatyk gorszy nawet od kard. K. Kocha, przewodniczącego Rady Jedności Chrześcijan, który dąży do zaprzepaszczenia całego wysiłku działań ekumenicznych Kościoła.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama