Nowy numer 33/2018 Archiwum

"Zmierzch" - konferencja naukowa

Czy obserwujemy zmierzch tradycyjnego rozumienia płci? Czy w fazie schyłkowej znajdują się: dziewictwo, monogamia i małżeństwo?

Czy obserwujemy zmierzch tradycyjnego rozumienia płci? Czy w fazie schyłkowej znajdują się: dziewictwo, monogamia i małżeństwo?

To tylko niektóre z pytań, na jakie odpowiedzi szukają uczestnicy dwudniowej konferencji naukowej „Zmierzch” w Bielsku-Białej.

Konferencję organizują wspólnie Instytut Teologiczny św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, w którego siedzibie odbywa się dzisiejsza część wykładów i dyskusji oraz Akademia Techniczno-Humanistyczna, w której gmachu będzie miała miejsce jutrzejsza część konferencji.
W spotkaniu uczestniczy ponad osiemdziesięciu naukowców z uczelni polskich i zagranicznych, między innymi ze Słowenii, Bułgarii, Szkocji, Czech i Szwajcarii. Prelegenci i dyskutanci rozważają temat zmierzchu niemal w szerokim wachlarzu zjawisk naukowych, kulturowy, społecznych, obyczajowych i religijnych, a także w literaturze i sztuce.
W zajęciach udział biorą także studenci uczelni organizujących konferencję.

- Inspiracją dla tego rodzaju konferencji naukowej jest popularność wszelkich przejawów katastrofizmu, a także współczesne zainteresowanie eschatologią i mesjanizmem, degradacja wartości, upadek elit i obyczajów, nurt pesymizmu historycznego, destrukcja światopoglądu materialistycznego i związanych z nim ideologii, a także kryzys religii - wyjaśniają organizatorzy dwudniowego spotkania. - Z drugiej strony chcielibyśmy „odczarować” dekadenckość tych konotacji na rzecz „ziarna nadziei”, wskazując mądrość utożsamianą z ptakiem Minerwy. W takim ujęciu zmierzch jawi się jako etap nieuchronnie poprzedzający zmianę: zapowiedź poranku, narodzin czegoś nowego, przebudzenia - gotowości podjęcia nowych wyzwań. Zmierzch jest wówczas niezbywalnym elementem postępu.
Konferencja zakończy się w piątek 15. listopada.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma