Nowy numer 48/2023 Archiwum

Pięćdziesiątka "Bolka i Lolka"

Pół wieku temu w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych powstał pierwszy odcinek "Bolka i Lolka". Od 7 do 9 listopada potrwa wielka impreza urodzinowa słynnych chłopców!

Najlepiej pamięta ich pokolenie dzisiejszych 40- i 50-latków. W 1963 roku, kiedy to w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych wyprodukowano pierwszy odcinek przygód Bolka i Lolka pt. "Kusza" (o tym jak chłopcy wcielili się w postać Wilhelma Tella) byli rówieśnikami! Niedługo potem pojawiły się odcinki: "Yeti" i "Dzielni Kowboje".

W 1973 w życiu filmowych bohaterów pojawiła się Tola.

Ostatnie filmy z najsłynniejszymi bielskimi chłopcami powstały w 1986 r.

"Bolka i Lolka" wymyślił Władysław Nehrebecki. Ich pierwowzorami stali się jego synowie: Jan i Roman. Współautorami rysunkowego wizerunku chłopców byli Alfred Ledwig i Leszek Lorek.

Powstało ponad 150 odcinków w 10 seriach i trzy filmy pełnometrażowe ("Wielka podróż Bolka i Lolka" w 1977 r., "Kawaler Orderu Uśmiechu" w 1979 r. oraz "Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie" w 1986 r.). Tola "wystąpiła" w 30 odcinkach.

W pierwszych latach, film był pokazywany w kinach przed seansami filmów fabularnych. Kiedy w drugiej połowie lat sześćdziesiątych zaczęła go pokazywać telewizja, przygody chłopców zdobyły serca małych i dorosłych Polaków. Ale nie tylko ich. Film obejrzały dzieci w 80 krajach - także w Iranie po rewolucji islamskiej w 1979 r., gdzie był jedyną zachodnią produkcją filmową, na emisję której wyrażono zgodę.

Pięćdziesiątka "Bolka i Lolka"   Trzy dni potrwa świętowanie ze słynnymi bielszczanami Urszula Rogólska /GN Bielszczanie i wszyscy sympatycy przygód Bolka i Lolka będą razem świętować ich urodziny od 7 do 9 listopada.

Imprezę rozpocznie w czwartek, 7 listopada korowód dzieci przebranych za bajkowe postaci - bohaterów filmów Studia Filmów Rysunkowych. Spotkają się o 9.30 na placu przy Teatrze Polskim i o 10.00 wyruszą ulicami: 1 Maja, Zamkową, 3 Maja, Zamenhofa, Wałową i Mostową.

Przy pomniku Bolka i Lolka przed "Sferą" o 11.00 nastąpi uroczyste rozpoczęcie 50. urodzin Bolka i Lolka. Pół godziny później - w klubie "Klimat" (I piętro w "Sferze 1") - finał konkursu piosenki o Bolku i Lolku.

Nie może zabraknąć projekcji filmów rysunkowych! Projekcje odbędą się w kinie "Helios" w "Sferze" - o  8.45 - "Wielka Podróż Bolka i Lolka", a o 10.30 - "Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie". Natomiast w auli Wyższej Szkoły Administracji (ul. Modrzewskiego 12) - seanse będą miały miejsce o  8.30 i 10.30.

Z kolei o 16.30, Teatr Lalek "Banialuka" pokaże "Bajkowe miasto" - w widowisko muzyczne, w którym piosenki przeniosą widzów w świat dziecięcej fantazji i beztroski, opowiadając przy tym o wartości przyjaźni i rodziny.

Szczegółowy program urodzin Piećdziesięciolatków można znaleźć tutaj.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy